Tento týden bude například dokončena oprava kapličky svaté Alžběty v Husově sadu. Stavba, která byla zdevastovaná nejen zvenku, ale i uvnitř byla napadená plísní, protože nebyla izolována od zemní vlhkosti, získala vzhled podle zachovaného projektu z roku 1899. Zdobí ji štuky, kamenosochařské a kovářské prvky i kopie věžičky. „Zdobné prvky jsou na té stavbě nejdražší, ale zároveň nejpěknější,“ uvedl Pavel Hudec, vedoucí investičního odboru na centrální radnici.

Opravená kaplička bude krásně vidět i za tmy – v jejím sousedství je osm nových světel, která se budou vypínat o půl jedné v noci. Kaplička je vybavena podlahovým vytápěním, které se v chladných dnech sepne a bude temperovat interiér.

„Pokusíme se z Rakouska nebo odjinud získat do kapličky obraz císařovny Sissi, na jejíž památku byla vybudována. Před kapličkou bude pamětní deska,“ sdělil starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil.

Těsně před dokončením je také oprava střechy mateřské školy na Poděbradově ulici i oprava dvou domů včetně výměny oken na Trocnovské a Orebitské ulici v Přívoze. Stále pokračuje i rekonstrukce několika komunikací. Zatímco lidé, kteří bydlí na ulici Dr. Malého a náměstí Jiřího Myrona, se mohou těšit, že okolí jejich domů bude už brzy hezčí, obyvatelé Zborovské ulice ještě pár měsíců musejí počítat s rozkopanými chodníky či cestou.

Na jaro bude Dětský ráj opraven


„Rekonstruuje se tam i kanalizace a vodovod, ale je to zdlouhavé, takže se tato stavba přehoupne do května příštího roku,“ vysvětil Hudec. Výměna vodovodního řadu předchází i opravě rozbité dlažby na ulici Vojanově v centru města.

Ještě letos by měla přijít řada na obnovu Dětského ráje v Komenského sadech. V oblíbeném areálu, kam chodí rodiče s dětmi z celého města, totiž nefunguje několik hracích prvků. „Dětské atrakce budou obnoveny, třeba velká lanovka a některé další, aby bylo na jarní sezonu všechno v pohodě,“ slíbil Svozil.

Na investiční akce vynaloží letos centrální ostravský obvod zhruba 150 milionů korun. O tom, do čeho se pustí v příštím roce, se bude rozhodovat na prosincovém zastupitelstvu.

Stěžejní část investic by měla opět směřovat do školských zařízení, na rekonstrukce komunikací či do bytového hospodářství. „Mezi prioritami je prostor před hlavním nádražím, kde bychom chtěli začít s opravou přístřešku, který je v havarijním stavu. Potom rekonstrukce plochy kolem katedrály Božského Spasitele, úpravy ploch za radnicí, tedy na začátku Komenského sadů, a vybavenost našich škol. Chceme tam zřizovat multimediální učebny,“ vyjmenoval Hudec.