Většina z nich tak činí především proto, aby se vyhnuli kolonám aut a procesím lidí, které jsou s tímto obdobím už tradičně spjaty. „Já chodím na hřbitov už týden před Dušičkami. Mám rád, když můžu být u hrobu své ženy sám a nikdo mě u toho neruší,“ řekl Karel Mižďoch z Ostravy.

Na tyto dnyse nepřipravují jen pozůstalí, ale také hřbitovy a obchodníci. Přípravy proběhly například na centrálním hřbitově ve Slezské Ostravě. „Už tento týden jsme upravili návštěvní hodiny kanceláře hřbitovní správy.Je otevřeno celý týden od sedmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne. Naši pracovnícijsou lidem k dispozici, kdyby potřebovali s čímkoliv poradit,“ sdělila Nataša Lukášová, správkyně centrálního hřbitova.

Lukášová rovněž uvedla, že hřbitov v těchto dnech prochází mnoha úpravami. „Probíhají obrovské výsadby, především kvetoucích keřů a vyměňují se túje, kterým se zde v letních měsících příliš nedařilo. Instaluje se nové osvětlení v místech, kde hřbitov působil příliš ponuře, a v zadní části se připravuje nové pohřbívací pole, protože už nebyly prostory pro pohřbívání do země,“ popsala úpravy správkyně hřbitova.

Dáte za dušičkovou výzdobu stovky, nebo dokonce tisíce korun? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

V provozujsou obě parkoviště, a to jak z ulice Těšínské, tak z ulice Na Najmanské. Parkovištěstřeží bezpečnostní agentura a při řízení dopravy pomáhá městská i státní policie.

Speciální mši svatou připravili na2. listopad v Ostravě-Radvanicích. „V pondělí se bude sloužit dušičková mše za zemřelé a potom půjde průvod lidí až na radvanický hřbitov. Mše začíná v 17.15,“ upřesnila Jindra Lásková z úřadu městského obvodu Radvanice a Bartovice. Lásková zároveň uvedla, že až do dušičkového pondělí se změní otvírací doba hřbitova. „Bude otevřeno od sedmi hodin ráno do sedmi hodin večer. Navíc se nám letos podařilo do prostor hřbitova instalovat ekologické WC,“ pochlubila se.

Období Dušiček je specifické také pro strážníky a policisty v celém Moravskoslezském kraji. Tizačali na hřbitovech a v jejich okolíintenzivněji hlídkovat. Chtějí tak zabránit krádežím květin a věnců, které lidéhromadně nosí na hroby svých příbuzných a známých.

Hrozí zloději, kapsáři i sváteční řidiči


„Jako každoročně i v letošním roce v souvislosti s Památkou zesnulých organizuje Městská policie Ostrava preventivně bezpečnostní opatření, kdy v okolí hřbitovů posílí výkon služby,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová. Úkolem ochránců zákona je také zvládat očekávané dopravní komplikace a dohlížet na správné a bezpečné parkování. Kromě toho se zaměřují i na kapsáře a vykrádače zaparkovaných aut. Pro ně by totiž přeplněná parkoviště mohla být neodolatelným lákadlem. Policisté každým rokem řeší řadu dušičkových zločinů.

„Všem motoristům doporučujeme, aby ve svých automobilech nic nenechávali. I prázdná taška pohozená na sedadle je pro někoho lákadlem. Domnívá se totiž, že uvnitř najde peněženku nebo cokoliv jiného cenného,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, která také radí, aby si lidé pozorně všímali svého okolí. Na hřbitovech a poblíž prodejních stánků s květinami a dalším zbožím by se totiž kromě slušných lidí mohli objevit i kapsáři. Ostravští policisté loni zaznamenali i několik případů, kdy si zloději u hrobů vytipovali seniory, kteří zapalovali svíčky, a v nestřeženém okamžiku jim ukradli tašky.

Policisté a strážníci také upozorňují na sváteční řidiče, kteří se v tomto období objevují na silnicích. „Převážná část z nich jsou osoby vyššího věku, s čímž je spojeno riziko většího počtu dopravních nehod a vzniku nepřehledných situací,“ varovala Zychová. Policejní opatření potrvají až do neděle 8. listopadu.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, JAROSLAV PERDOCH