Místo nyní připomíná jedno velké staveniště. Jako by se čas vrátil o zhruba padesát let zpět, kdy se tyto domy stavěly. Mění se okna i parapety, vchodové dveře, zvonky, rozvody vody, umyvadla, baterie, záchody. Oprava čeká i fasády, střechya dnes už nevyužívané komíny.

„Šťastný člověk teďka není, když má celý byt rozkopaný. Ale jsem ráda, že nám to tady konečně opravují. Už to bylo nanejvýš nutné,“ říká Eva Gecová, obyvatelka jednoho z bytů na náměstí Vítězslava Nováka v Ostravě-Porubě. „Tyto rekonstrukce jsou součástí projektu Pilot 800, který zahrnuje opravy domů v lokalitách Ostravy-Poruby, Havířova a Karviné. Naše společnost chce na tomto projektu ukázat, co by ráda v budoucnu nabídla i dalším nájemníkům,“ vysvětluje Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia skupiny RPG Real Estate.

Koordinace prací by mohla být lepší


Číslovka osm set v názvu projektu naznačuje, kolika bytů se v této fázi rekonstrukce týkají. Předpokládané náklady na tuto akci jsou přibližně sto devadesát milionů korun. „V následujících třech letech chceme totéž udělat u dalších zhruba tří a půl tisíce bytů,“ podotýká dále Klimeš.

„Opravují to dobře, ale mohli by být rychlejší. Návaznost jednotlivých prací navíc bývá dost chaotická. Někdy dlouho čekáme, než přijdou něco dělat, a pak se tady nahrne i více skupin dělníků najednou a překážejí si,“ konstatuje další z nájemníků, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle Klimeše jsou však na staveništi během celé realizace projektu neustále přítomni koordinátoři, kteří zajišťují průběžnou komunikaci s nájemníky a jsou připraveni řešit v případě potřeby jakékoliv problémy. „Jsem rád, že prozatím probíhají práce bez vážnějších komplikací a s minimálním zásahem do soukromí lidí. Věřím, že v opravených domech se našim nájemníkům bude zase o něco lépe bydlet,“ dodává Klimeš. Dokončení projektu je plánováno do konce letošního roku.

Podobunáměstí navrhnou občané


Zatímco domydostávají novou tvář,prostranství na náměstí Vítězslava Nováka připomíná džungli. Parčík s přerostlými stromy a keři láká místo zdejších obyvatel pochybné existence vysedávající na polorozpadlých lavičkách s laciným vínem. „Jde tady z toho strach,“ říkají místní obyvatelé. Porubská radnice řadí rekonstrukci náměstí mezi projekty, které by se měly co nejdříve realizovat. Nyní však na to nemá čas ani peníze.

„Pro náš městský obvod je nyní prioritou dokončení projektu rekonstrukce náměstí Boženy Němcové. Ten je unikátní v tom, že se na něm podíleli i obyvatelé této lokality. Lidé měli možnost vyjádřit své představy a sladit je s návrhy projektantů. Pokud se podaří porubské radnici zajistit finanční prostředky, mohly by zde stavební práce začít v příštím roce,“ sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

Podobným způsobem by se v budoucnu měly řešit i změny náměstí Vítězslava Nováka. Jakmile bude zajištěno financování, zástupci radnice osloví obyvatele tohoto náměstí s návrhem, aby se podíleli na přípravě projektu. „Primárním cílem této rekonstrukce bude celková estetizace náměstí včetně opravy chodníků tak, aby nedošlo k výrazným zásahům do památkové zóny a zeleně. Realizace stavebních úprav by mohla začít za dva až tři roky,“ dodala Končítková.