Ranní a odpolední špička a pak také pátky, kdy mladí lidé vyrážejí na Stodolní ulici. To jsou podle mluvčího Dopravního podniku Ostrava (DPO) Miroslava Albrechta nejvytíženější časy, v nichž lidé využívají novou službu – SMS jízdenky.

Možnost koupit si lístek na tramvaj či autobus pomocí mobilního telefonu byla v Ostravě zavedena od 1. října. Za tu dobu jich bylo prodáno bezmála dvacet tisíc. Denně si jízdenku v průměru koupí na sedm set lidí.

Reklamace se dají spočítat na prstech


Jedním z těch, kteří službu občas využívají, je například Jiří Pavelek. „Nejezdím MHD příliš často, ale v pátek přece nepojedu za kamarády do centra na pivo autem. Vždycky jsem tak složitě řešil, kde najít funkční jízdenkový automat nebo sehnat drobné na koupi lístku u řidiče. Teď mám uložené číslo na tuto službu v mobilu, vyjdu z domu, pošlu SMS, nasednu na tramvaj a bez starostí jedu,“ přiblížil svou zkušenost Pavelek.

Podle mluvčího DPO Albrechta je ohlas veřejnosti na SMS jízdenky skutečně velmi pozitivní. Celý projekt od samého začátku funguje bez problémů, a to jak po stránce obchodní, tak po té technické včetně kontroly platnosti a pravosti SMS jízdenek revizory.

„Na smysluplnou analýzu je ještě brzy, ale podle předběžných odhadů naplnily SMS jízdenky očekávání a mimo jiné přinesly snížení počtu doplňkového prodeje jízdenek u řidičů,“ podotkl dále Albrecht s tím, že pokud DPO obdržel nějaké reklamace, jsou v řádech jednotek a jednalo se vždy pouze o výpadek sítě operátorů.

Na doručení je nutné počkat na zastávce


Pomocí mobilního telefonu si cestující mohou koupit šedesátiminutovou jízdenku, a to jak nezlevněnou, tak zlevněnou. Jejich platnost je speciálně pro službu SMS jízdenky prodloužena na sedmdesát minut, a to kvůli době doručení, která může být až dvě minuty.

Tvar odesílané SMS zprávy je DPO. Tento jednoduchý text musí cestující zaslat na telefonní číslo 902 06 25 pro koupi nezlevněné jízdenky za pětadvacet korun, nebo na číslo 902 06 15 pro koupi jízdenky pro děti od šesti do 15 let za patnáct korun.

„Důležité je také to, že do vozu může cestující nastoupit teprve až s doručenou SMS jízdenkou,“ upozornil závěrem Miroslav Albrecht.