Program devátého ročníku nabídne ve dnech 2. až 6. listopadu 2009 veřejnosti odpovědi na otázku, jaký je náš svět a co o něm ví například biolog, filozof, jaderný fyzik, archeolog, etnolog, astronom, geolog, anorganický chemik, sociolog, genetik, historik, botanik či lingvista. V průběhu týdne se uskuteční řada přednášek, veřejnost i školní kolektivy si budou moci v rámci dnů otevřených dveří prohlédnout také ostravský Ústav geoniky na Studentské ulici v Ostravě-Porubě. A to v úterý 3. listopadu 2009 od 9 do 17 hodin. Početnější skupiny by měly svou návštěvu ohlásit předem (Pavel Konečný, telefonu 596 979 336, e-mail: konecpa@ung.cas.cz. Informace na www.ugn.cas.cz.

Kromě návštěvy Ústav geoniky mohou zájemci vidět i zajímavý pořad v planetáriu s názvem 600 milionů let!!!, který představí geologickou historii území severní Moravy a Slezska. Den otevřených dveří proběhne také v Geologickém pavilonu prof. Fr. Pošepného na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava. Připraveno je i několik přednášek či mezinárodní konference. Veškeré akce pořádané v rámci Týdne vědy a techniky jsou určeny školákům, studentům i veřejnosti a jsou bezplatné.

Otevřeny budou i elektrárny

V rámci týdne vědy budou zpřístupněna také všechna informační centra Skupiny ČEZ a také 16 elektráren v celé České republice. Nabídnou tak různorodý a hlavně názorový pohled na energetické výrobní zdroje různých typů. V Moravskoslezském kraji mohou zájemci navštívit informační centrum Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Ta je pro zajímavost vybavena reverzní vodní turbínou s největším výkonem v Evropě (325 MW). Otevřena bude od pondělí 2. do neděle 8. listopadu 2009 od 8 do 15 hodin. Návštěvu si zájemci mohou předem objednat na telefonních číslech 585 438 100 nebo 602 322 244.

Zájemci budou moci zavítat také do Elektrárny Dětmarovice na Karvinsku, která je svým výkonem 800 MW největší klasickou elektrárnou na Moravě. Exkurze budou probíhat na základě předchozího objednání na telefonním čísle 591 102 889.

2. listopadu, 13 hodin

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Ostrava-Krásné Pole

600 milionů let!!!

2. listopadu, 17 hodin

Literární kavárna knihkupectví Academia, Masarykovo nám., Moravská Ostrava

Věda žije – vernisáž výstavy, potrvá do konce listopadu

3. listopadu, 9 až 17 hodin

Ústav geoniky AV ČR

Den otevřených dveří

3. listopadu, 13, 15 hodin

Geologický pavilon prof. Fr. Pošepného, VŠB-TUO, Ostrava-Poruba

Den otevřených dveří

4. listopadu, 18 hodin

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Ostrava-Krásné Pole

Indie z pohledu geologa a přírodovědce – přednáška

4. listopadu, 13 hodin

Areál VŠB-TUO,Ostrava-Poruba

Hrátky s GPS – kosmická technologie na hraní – přednáška s praktickými ukázkami

4. a 5. listopadu

Ústav geoniky AV ČR, Ostrava-Poruba, mezinárodní konference

5. listopadu, 13 hodin

Areál VŠB-TUO, Ostrava-Poruba

Voda – životadárná tekutina, přednáška s pokusy

6. listopadu, 17 hodin

Knihkupectví Academia, literární kavárna, Moravská Ostrava

Užitečná geografie: geografická data a znalosti v krizovém řízení – přednáška

Informace na press.avcr.cz/tyden-vedy-a-techniky/