Podle ní vzhledem k tomu, že v současné době si ani analytici netroufají odhadnout, jak bude vývoj na trzích pokračovat, navrhl zaměstnavatel prodloužení stávající kolektivní smlouvy do konce března 2010.

„Současná ekonomická krize je takového rozsahu, jaký nikdo nepamatuje. V letošním roce se situace měnila měsíc od měsíce a přinášela značné a předem neodhadnutelné výkyvy. Velmi se liší i aktuální odhady znalců na budoucí vývoj. Mírné zlepšení situace ve třetím čtvrtletí letošního roku už může být prvním krokem k postupnému růstu, ale taky se může jednat jen o výkyv, po kterém může opět následovat pokles,“ hodnotí situaci personální ředitel Ctirad Lolek.

Jednat se začalo i ve Vítkovicích


Člen vyjednávacího týmu odborářů Leopold Laskovský uvedl, že odboráři se zatím k návrhu nevyjádřili. „Chceme si sami zanalyzovat situaci. V různých průmyslových odvětvích může být vývoj rozdílný,“ dodal odborář.

Kolektivní vyjednávání v ostravské huti začala v polovině října. Firma má podle mluvčí v současné době kapacity vytíženy zhruba ze sedmdesáti procent. „V provozu jsou dvě vysoké pece. Třetí vysoká pec je připravována na opravu, aby mohla být uvedena do provozu, jakmile to podmínky trhu dovolí. Předpokládáme, že to bude v průběhu prvního pololetí příštího roku,“ dodala Breiová.

Zástupce odborářů z Evraz Vítkovice Steel Rostislav Fromelius uvedl, že kolektivní jednání s vedením už zahájili i v této společnosti. Bližší podrobnosti zatím odboráři uvádět nechtějí.