Tak je v soutěži pojmenoval dvanáctiletý pacient dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava Robin Tomaškovič. „Ležel jsem v nemocnici s otřesem mozku, protože jsem spadl z kola. Jednou jsem přišel s maminkou na kontrolu do městské nemocnice a tam jsem se dozvěděl o panenkách a o tom, že se pro ně mají vymýšlet jména, tak mě hned napadlo se do soutěže zapojit,“ přiblížil chlapec.

„Věděl jsem, že to nesmějí být obyčejná jména z kalendáře, ale něco originálního, co souvisí s nemocničním prostředím, a tak mě hned napadly dvě věci, které mi v nemocnici vadily– píchání injekcí a taková ta špachtle, co se dává do krku, když máte angínu,“ vysvětlil Robin, proč panenky pojmenoval Špachtlík a Jehlička. „Určitě je to moc dobrý nápad, že takové panenky jsou, a myslím, že mnoha dětem, které něco bolí, pomůžou,“ doplnil Robin.

Podle vrchní sestry dětského oddělení Anny Prokopiu mají s panenkami dobré zkušenosti. „Máme tady jednu sestřičku, která na nich dětem vysvětluje, jaká jim budou dělána vyšetření, a děti si to na panenkách mohou i samy vyzkoušet. Mohou jim například zkusit píchnout injekci a podobně,“ řekla Prokopiu.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ