Také hygienici upozorňují na nárůst akutních respiračních onemocnění. V minulém týdnu připadlo na sto tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje 1803 nemocných. „Rostoucí nemocnost odpovídá sezonnímu výskytu. Nejvíce postiženou věkovou skupinou, jak je u těchto nákaz obvyklé, jsou děti předškolního věku,“ uvedl Josef Matuška z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Ostravě. Dodal, že viry běžné sezonní chřipky nebyly dosud v kraji zachyceny.

Připomněl, že lidé stále mají možnost nechat se očkovat proti sezonní chřipce. „Očkování doporučuji hlavně seniorům a lidem s chronickými onemocněními, například kardiakům,“ řekl Matuška. Lidé by ale měli pamatovat na to, že očkování proti chřipce je neochrání hned, ale až zhruba za čtrnáct dní po aplikaci.

Bojíte se útoku prasečí chřipky? HLASUJTE ZDE!

Také Hana Ševčíková z Očkovacího centra v Moravské Ostravě potvrdila, že je ideální nechat se naočkovat ještě před vypuknutím sezonní chřipky. „Kdo má zájem, může přijít, vakcíny je dost,“ řekla lékařka.

Podle lékařů aktuální poptávka po očkování proti chřipce závisí i na tom, jak moc se o něm mluví ve sdělovacích prostředcích. „V souvislosti s epidemií na Ukrajině a s výskytem prasečí chřipky se lidé velmi často ptají, zda je za této situace vhodné nechat se očkovat proti sezonní chřipce. Odpovídám jim, že ano, že to vhodné je. A velmi. Přidávám, že vakcína proti sezonní chřipce obsahuje i látky, které by mohly v případě, že by se člověk nakazil prasečí chřipkou, zmírnit její průběh,“ tvrdí Matuška.

Ve všední dny od půl osmé do jedenácti hodin dopoledne „sedí“epidemiolog také na horké telefonní lince, kterou před časem zřídili krajští hygienici kvůli šířící se prasečí chřipce. Na telefonním čísle 595 138 117 se stále mohou zájemci zeptat na všechno, co je zajímá v souvislosti s tímto onemocněním, a poradit se. Josef Matuška se snaží vystrašené obyvatele kraje většinou uklidnit. „Takzvaná prasečí chřipka má zatím většinou lehký průběh. V současnosti je v Moravskoslezském kraji nemocných31 lidí,“ konstatoval hygienik.

Už jste ulehli s nachlazením, sezonní chřipkou, či dokonce tou prasečí? Jaký byl průběh onemocnění a co Vám na něj zabralo? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!