VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi krajskou koalicí a opozicí to i po roce stále vře

Ostrava/DISKUSE/ - Co je pro jedny bílé, druzí vidí jako černé. Současné vedení Moravskoslezského kraje složené z představitelů ČSSD a KSČM se se svými předchůdci ve vedení hejtmanství – bývalou koalicí ODS a KDU-ČSL – neshodne takřka v ničem. Poplatky ve zdravotnictví počínaje, výstavbou vědecké knihovny konče. Nynější oranžovo-rudá krajská vláda je v čele hejtmanství právě rok – co se jí povedlo udělat, a co naopak nevyšlo vůbec? Čtěte dvojrozhovor s hejtmanem kraje a jedním z hlavních opozičních zastupitelů.

4.11.2009 6
SDÍLEJ:

Krajský úřad Moravskoslezského krajeFoto: Archív

Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje, hodnotí pro Deník rok vlády ČSSD v koalici s KSČM: „Byl to rok velice hektický, ale můj pocit je dobrý“

Jak hodnotíte první rok vaší krajské vlády?

Především je třeba říci, že nové politické vedení kraje se ocitlo ve složité ekonomické situaci – muselo se od začátku potýkat s nepříznivými dopady krize na náš region a v tomto duchu připravovat koncepci dalšího rozvoje. Byl to rok velice hektický, ale můj pocit je dobrý. Během našeho působení jsme nastavili mechanismy, které pomáhají čerpat více finančních prostředků z EU. Od samotného začátku se snažíme co nejvíce peněz vkládat do zdravotnictví a školství, které bylo dlouhodobě v našem kraji podhodnoceno.

Co považujete v tomto období za největší úspěchy?

Za největší úspěch považuji zvládnutí krizové situace během letošní bleskové povodně na Novojičínsku. Integrovaný záchranný systém zafungoval výborně. Osobně největší úsilí nyní zaměřuji na zajištění zdárného dokončení výstavby více než třiceti povodňových domků. Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, jsem totiž slíbil, že vánoční stůl si budou moci prostřít již v novém domově. Mezi dalšími kroky nového vedení vedoucími k rozvoji kraje lze jmenovat podporu investičních projektů v oblasti dopravy, školství, zdravotnictví či obnovu kulturních památek.

Co se podle vás naopak nepovedlo dotáhnout do úspěšného konce?

Říká se „kdo nic nedělá, nic nepokazí“. Osobně si nejsem jist, zda se nám podařilo dostatečně přesvědčivě vysvětlit občanům přehodnocení původního záměru výstavby nové budovy vědecké knihovny. Budeme s vysvětlováním pokračovat, myslím si, že čas ukáže, že jsme postupovali správně. Přesto, rok je krátká doba na hodnocení neúspěchů, ty se mohou projevit později. Současné vedení kraje se v tuto chvíli snaží řešit chybné kroky, které nastaly v minulosti, a toho bychom se chtěli vyvarovat.

Jakým směrem se budou ubírat vaše další plány pro rozvoj kraje?

Budeme pokračovat v započaté práci – myslím si, že podpora zdravotnictví, školství, vědy a výzkumu, snaha získat do kraje co nejvíce finančních prostředků na rozvoj celého regionu je cesta správným směrem. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří.

Jak hodnotíte vystupování opozice?

Stále si ještě zvyká na novou roli. Teprve se učí žít a pracovat v opozici. To se odráží v křečovitém vystupování jejích představitelů a v negaci prakticky všech záměrů nového vedení kraje. Nechtějí vnímat reálné možnosti a někdy neposlouchají ani zdravý rozum. Pokud však opozice nechce v době krize pomáhat, neměla by podle mého názoru alespoň našemu kraji škodit.

V čem se na druhé straně s opozicí shodnete?

Určitě bychom se shodli na mnohém, chybí však z jejich strany konstruktivní přístup k řešení současné situace, která zaměstnává ekonomy celého světa. Dnes opravdu není čas na „žabomyší válku“.

Jaroslav Palas a…

POPLATKY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Kraj od února přistoupil k poskytování daru na úhradu třicetikorunových regulačních poplatků ve veřejných zdravotnických zařízeních a lékárnách, kde je zřizovatelem. Do září letošního roku tak bylo poskytnuto téměř dvacet milionů korun, což potvrdilo, že tyto poplatky jsou ekonomickou zátěží pro rodiny s dětmi, důchodce a chronicky nemocné a že je nechtějí platit.

VĚDECKÁ KNIHOVNA

Rada kraje rozhodla připravit finančně úspornější variantu realizace a provozu novostavby vědecké knihovny do 850 milionů korun. Zahájení výstavby je plánováno v roce 2012, dokončení pak v roce 2014. Tato varianta má podporu ministerstva kultury a patří k prioritám kraje v tomto volebním období.

PŘÍLIV NOVÝCH INVESTIC

V období všeobecného nedostatku finančních zdrojů musíme měnit filozofii investování. Parametrem úspěchu pro nás přestává být počet velkých finančně náročných investic. Dbáme, abychom omezenými zdroji maximalizovali pokrytí „plošné“ potřeby. Velké finančně náročné investice se snažíme napojovat na evropské zdroje a státní rozpočet. Mohu konstatovat, že se nám to daří.

OVZDUŠÍ

Podařilo se nám připravit a schválit zásadní dokument, který obsahuje nástroje ke zlepšení kvality ovzduší. Díky tomu bude docházet k výraznému snížení vypouštěných znečišťujících látek z průmyslových a energetických provozů. Kraj také připravuje zákonodárnou iniciativu vedoucí k novele zákona o ochraně ovzduší s cílem omezit emise i z lokálních topenišť.

KOMUNISTÉ V KRAJSKÉ VLÁDĚ

Rozhodnutí o vytvoření koalice ČSSD a KSČM nepatřilo do kategorie lehkých. Nemám v úmyslu zastírat, že při jejím vzniku jsem především oceňoval možnost její stability. Samozřejmě že byly i jiné alternativy, které měly dokonce vlivné zastánce uvnitř mé strany i u potenciálních partnerů. Důvodem mého rozhodnutí byla programová blízkost a dobré osobní zkušenosti ze spolupráce s řadou představitelů KSČM.

LETIŠTĚ MOŠNOV

Kraj pokračuje v investicích do rozvoje letiště. Mezi nejvýznamnější projekty patří pořízení strojů a zařízení na odbavování cestujících a letadel, technické prostředky letištního záchranného systému či výstavba bezpečnostního centra. Největším projektem v této oblasti pak bude napojení letiště na železniční síť, včetně železničního terminálu.

Pavel Drobil, exnáměstek hejtmana a lídr ODS v Moravskoslezském kraji, oponuje: „Společným jmenovatelem koalice je neschopnost“

Jak hodnotíte první rok krajské vlády ČSSD a KSČM?

Jako nejpromarněnější rok v dějinách Moravskoslezského kraje. A hlavně jako velkou skvrnu na „tváři“ kraje. Je smutné, že v roce 20. výročí sametové revoluce titíž bolševici, kteří byli na straně poražených, opět „díky“ Lubomíru Zaorálkovi vládnou tomuto kraji.

Považujete aspoň něco za její úspěch?

Při její personální a programové nekompetentnosti to, že ještě drží pohromadě.

Co tedy podle vás dělá oranžovo-rudá koalice špatně? V čem nejvíce propadla?

Společným jmenovatelem této koalice je neschopnost. Během roku prohýřili více než dvě miliardy korun našetřené za osm let vlády ODS. Fakticky zastavili smysluplné čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU. Například projekt vědecké knihovny, který mohl přinést spoustu práce místním stavebním firmám a lidem. A způsob zadávání veřejných zakázek touto koalicí je stejně důvěryhodný, jako když ČSSD brání v našem kraji návratu komunistů, anebo jako když brání nájemníky bytů RPG, které Špidla, Palas a Zaorálek v roce 2004 prodali Karbon Investu.

Jakým směrem by se měly ubírat další plány pro rozvoj kraje?

Myslím, že směr nastavený předchozí koalicí, kdy jsme kraj připravili na masivní příliv investorů, představili ho republice a Evropě jako místo s obrovským rozvojovým potenciálem, byl správný. Díky němu jsme zajistili pro více než deset tisíc lidí nová pracovní místa a podařilo se nám snížit nezaměstnanost téměř o polovinu oproti roku 2004. To vše stačila ČSSD s komunisty během jediného roku pohřbít, a dostali tak kraj opět na chvost zájmu investorů. Důsledkem je dnešní opět vysoká nezaměstnanost.

Jaké aktivity budete dále vyvíjet jako opozice?

ODS na posledním zastupitelstvu nabídla ČSSD, že když odvolají tři radní za KSČM, tak bez jakýchkoliv podmínek a požadavků umožníme existenci její jednobarevné krajské rady. Chtěli jsme vědět, jestli socialisté mysleli svůj předvolební slib, že zabrání návratu komunismu, vážně, anebo to byl další z jejich předvolebních triků. Naši nabídku, která stále platí, odmítli a hejtman Palas upřímně v tisku přiznal, že marketingoví kouzelníci z Lidového domu mohou klidně vymýšlet triky, jak oblafnout voliče ČSSD, ale že on si v tomto kraji stejně bude dělat, co chce.

V čem se na druhé straně shodnete se současným vedením kraje?

Určitě v potřebě dobudování kvalitní dopravní infrastruktury.

Pavel Drobil a…

POPLATKY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Smysluplné ano – například v ordinacích. Poplatky, které se ukázaly jako nesystémové, zrušit či přehodnotit jejich strukturu (například v lékárnách), což se postupně děje.

VĚDECKÁ KNIHOVNA

Ano. Kraj potřebuje novou důstojnou budovu vědecké knihovny. Navíc Ostrava se uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015 a myslím, že přístup kraje jí v její snaze moc nepomáhá.

PŘÍLIV NOVÝCH INVESTIC

Naprostá nutnost, a to jak domácích, tak zahraničních. Bez nich a dlouhodobě bez propojení investorů s vysokým školstvím nebude tento kraj úspěšný a prosperující. Jde o uchránění maximálního počtu již existujících pracovních míst a samozřejmě vytváření podmínek pro tvorbu nových.

OVZDUŠÍ

Jeden z největších problémů našeho kraje a zejména ostravské aglomerace. Problém, který ohrožuje nejen zdraví obyvatel regionu, ale i jeho konkurenceschop­nost. ODS je připravena nebýt pouze pasivním pozorovatelem, ale nabízí a bude dále nabízet způsoby řešení.

KOMUNISTÉ V KRAJSKÉ VLÁDĚ

Obrovská chyba a ostuda těch členů ČSSD, kteří o tom skutečně rozhodli. Náš kraj se opět vrátil do dob tajemníka Mamuly, kdy jsme byli zbytku republiky pro smích.

LETIŠTĚ MOŠNOV

Šance kraje nabídnout svým občanům a obchodníkům infrastrukturu rozvinutého a konkurenceschopného regionu. Bohužel stávající reprezentace neví, tak jako v mnoha dalších případech, co si s ním počít.

Autor: Martin Pleva

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Třídiči odpadů Třídič/ka. Požadované vzdělání: 12 200 Kč

Třídiči odpadů Třídič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZamK, Místo výkonu práce: ul. Střádalů 664 /61, Ostrava - Kunčičky, Kontakt: emailem, telefonicky, osobně po předchozí tel. domluvě, na výběrovém řízení, , Druh práce : práce v hale, třídění sběrového papíru nebo plastů + pomocné práce ve výrobě, práce na směny. Požadavky: základní vzdělání, dobrý zdravotní stav, pracovitost, dochvilnost, spolehlivost, loajalita.. Pracoviště: Ecopak, spol. s r.o.., Střádalů, č.p. 664, 718 00 Ostrava 18. Informace: Martina Mlčochová, +420 583 217 432.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 14900 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Jánské 1869/56, Slezská Ostrava, Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě 596 235 967., , Nástup IHNED. , Pracovní doba od 7:00 do 15:30 hod. ve Slezské Ostravě (Hranečník). , Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Požadované dovednosti:, -Vyučení v oboru nebo alespoň v příbuzném oboru nebo praxe alespoň 2 roky., , Nabízíme:, -odpovídající mzdové ohodnocení, -prémie ve výši 0 % - 50 % ze základní mzdy, -samostatnou a zodpovědnou práci, -práce po celé roční období, -dobré firemní zázemí. Pracoviště: Stavby complet s.r.o., Na Jánské, č.p. 1869, 710 00 Ostrava 10. Informace: Daniela Riedlová, +420 596 235 967.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 450 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Referent/ka pro dopravní přestupky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Moravskoslezský kraj - Krajský úřad v Ostravě, Kontakt: Oznámení o výběrovém řízení je na adrese www.msk.cz v sekci volná místa. Přihlášku do výběrového řízení a uvedené materiály je nutné doručit na podatelnu krajského úřadu , do 2. 8. 2018 na adresu: MORAVSKOSLEZSKY KRAJ - KRAJSKÝ ÚŘAD, odbor kancelář ředitele krajského úřadu, oddělení personální, 28. října 117, 702 18 Ostrava v zalepené obálce s označením VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat, s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny. Termín rozhovorů s vybranými uchazeči a časový harmonogram budou uvedeny v pozvánce nebo oznámeny přes e-mail., , Požadované doklady: , a) Profesní životopis se zaměřením na popis vykonávaných činností, , b) výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, , c) ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, , d) přihláška., , Požadujeme: VŠ - výhodou zaměření dopravní, technické, ekonomické, právní. Uživatelská znalost práce na PC (MS Office, Internet). Výhodou praxe v oblasti veřejné správy nebo v oblasti dopravy nebo právní činnosti. Výhodou znalost práce s GINIS a zkouška zvláštní odborné způsobilosti, řidičský průkaz skupiny B k řízení referentského motorového vozidla při pracovních cestách.. Pracoviště: Moravskoslezský kraj, krajský úřad, 28. října, č.p. 2771, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Dužíková, +420 595 622 625.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LUCIE POUBOVÁ ukazuje některé ze svých výrobků Relu.
183

Kuriozita na Colours: Kabelky z recyklovaných pytlů od potravin. Z papíru!

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
1 14

Klimkovice straší uzavírka tunelu na D47… a ta se chystá ještě letos!

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Pivovar Radegast si nadělí k padesátým narozeninám mimořádný dárek. Za 580 milionů korun postaví novou stáčecí linku na plechovky, kterou by měl zprovoznit v roce 2020, tedy v roce svého významného kulatého jubilea.  

"Už bychom neměli hrát jen o záchranu," říká gólman Baníku Jan Laštůvka

V uplynulé ligové sezoně sbíral jednu nulu za druhou a na jaře měl po návratu do fotbalového Baníku Ostrava lví podíl na tom, že se nakonec slezský klub v posledním kole zachránil.

Kde je kostelní zloděj? Možná se smaží v pekle

/SERIÁL DENÍKU/ Muž v ostravském svatostánku vykradl dvě kasičky. Odnesl si více než dvaadvacet tisíc korun

Zlata Holušová, šéfka ostravského festivalu: Colours není na prodej!

ROZHOVOR/ Pro většinu lidí bude jméno Zlaty Holušové už jednou provždy spjato s ostravským festivalem Colours of Ostrava (COO), bezpochyby akcí světové úrovně. Jak to má ale první dáma barevného festivalu s politikou, co sleduje v televizi, jakou kuchyni ráda jí a vaří? To na sebe prozradila v našem rozhovoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT