Na jedné straně bilance hospodaření v letošním roce, na straně druhé plány investic až do roku 2012. S těmito body v úterý přišlo před novináře vedení společnosti RPG, která spravuje na čtyřiačtyřicet tisíc bytů v celém kraji.

Co oznamuje svým sto tisícům nájemníkům, kteří si často stěžují na nevyhovující podmínky pro bydlení? „Letos jsme investovali do regenerace našeho bytového fondu tři čtvrtě miliardy korun. Největší podíl na tom měl projekt s názvem Pilot 800 a investice do oprav dalších bytů a domů,“ sdělil Tony Aksich, generální ředitel RPG Real Estate.

Seznam plánovaných oprav bytů RPGČTĚTE ZDE (pdf ZDE)!

V následujících třech letech RPG připravuje investice v plánované výši bezmála jedné miliardy korun ročně. Novinkou je, že vždy na každý rok dá dopředu nájemníkům vědět, kde a v jaké míře bude opravy realizovat. „Seznam prací pro jednotlivé domy na rok 2010 je detailně propracován a bude zveřejněn v našem bulletinu Bydlíme a také na našich internetových stránkách. Chceme, aby naši nájemníci měli tyto informace v dostatečném předstihu,“ vysvětlil mluvčí RPG RE Petr Handl.

Po realizaci tohoto plánu by takkoncem roku 2012 mělo mít například 48 procent bytů RPG nová plastová okna, 78 procent bytů se bude nacházet v domech s opravenými vstupními dveřmi či zvonky. Celkovou rekonstrukci by mělo mít za tři roky za sebou 15 procent bytů.

„Prostředky vybrané z nájmů vracíme zpět do oprav, navíc hledáme i další cesty, jak získat potřebné finance, například z fondů EU,“ dodal Tony Aksich s tím, že společnost nyní za rok vybere na nájemném zhruba osm set milionů korun. Příští rok by to mělo být kvůli deregulaci nájemného o šestatřicet milionů korun měsíčně více.

Sdružení nájemníků není spokojeno


Nezahálí ale ani sdružení BytyOKD, jehož prioritním cílem je domoci se toho, aby byly tisíce bytů prodány jejich nájemníkům. V současné době například podalo stížnost na střet zájmů k advokátní komoře či čeká na vyjádření ke stížnosti podané k Evropské komisi. „Chceme, aby bylo prošetřeno účinkování právní kanceláře Allen & Overy, jež podle našeho zjištění vypracovala pro stát smlouvu o prodeji akcií OKD a dodnes v těchto záležitostech pracuje pro ministerstvo financí, a přitom zároveň pracovala i pro protistranu, tedy společnost současného vlastníka RPG,“ uvedl Roman Macháček, předseda sdružení BytyOKD.

Příliš mnoho radosti pro nájemníky nevidí ani ve zmiňovaných třech miliardách investic plánovaných do roku 2012. Tím RPG podle Macháčka pouze říká, že bude pokračovat v tom, co dělalo uplynulých pět let. Tedy že část vybraných nájmů investuje zpět do oprav podle svého uvážení a zbylou část spotřebuje na svou režii. „Jediná jistota pro nájemníky je, že budou mít stále vyšší nájmy. Jsme přesvědčeni, že by se sami nájemníci o byty starali lépe. Trváme na převodu bytů nájemníkům nebo zpět na obce,“ zdůraznil ještě předseda sdružení.

Ve hře je také audit ministerstva financí ve společnosti RPG Byty, který by měl být zveřejněn v příštím týdnu. Od něj však sdružení neočekává žádné překvapující zjištění.

Jak bude investovat RPG v příštích letech?

(Plán výdajů na opravy pro roky 2010 až 2012)

* Běžná údržba a drobné opravy – 450 milionů korun
* Generální opravy střech, vody, plynu, elektra atd. – 570 milionů korun
* Úpravy volných bytů před dalším pronajmutím – 380 milionů korun
* Investiční programy – 1,541 miliardy korun


Co jsou investiční programy za 1,5 miliardy?

(Plán výdajů na opravy pro roky 2010 až 2012)

* Komplexní rekonstrukce domů – opravy střech, izolací, oken, vchodů, společných prostor, rozvodů, balkonů atd. – celkem 3627 bytů – 971 milionů korun
* Výměna oken – výměna dřevěných oken za plastová – celkem 7429 bytů – 235 milionů korun
* Program Bezpečnost – výměna vstupních dveří, nové zvonky a komunikátory, úpravy společných a sklepních prostor – celkem 14 870 bytů – 115 milionů korun
* Program Exteriér – regenerace panelových domů – celkem 1680 bytů – 200 milionů korun
* Program Svépomoc – pozvednutí úrovně vyloučených lokalit a zapojení nájemců do péče o okolí – celkem 1500 bytů – 15 milionů korun
* Program Identifikace – sjednocení identifikace bytů, schránek a sklepů – celkem 30 tisíc bytů – 5 milionů korun