K tomu, aby student ubytovaný na kolejích nemusel opustit svého miláčka, stačí málo: vyplnit žádost a získat souhlas všech, kteří s ním budou sdílet pokoj. „Většinou se to povede a spolubydlící neprotestují,“ tvrdí ředitelka kolejí. Některé pokoje tak zdobí terárium s užovkou čínskou či zelenou, akvária s rybičkami nebo hlodavci a nechybí ani malá či větší plemena psů.

František Čuma této možnosti využívá naplno. Kromě psamá na pokoji také užovku čínskou a párek štírů. „Mně osobně to nevadí, sám tady chovám sklípkana,“ říká spolubydlící chovatele.

Studenti Ostravské univerzity mohou jen závidět


Ředitelka kolejí až dosud nemusela řešit žádné závažné problémy. „Studenti jsou soudní, ještě se nám nestalo, že bychom ubytovali problematické zvíře. Stížnost ze strany ubytovaných jsme obdrželi jen jednou, ale vše se rychle vyřešilo,“líčí Božena Jemelková.

Možnost vzít si svého mazlíčka s sebou na koleje v moravskoslezské metropoli není úplně tradiční záležitost. Zatímco Vysoká škola báňská to umožňuje už dva roky, vedení kolejí Ostravské univerzity zvířata na pokojích nepovoluje a do budoucna ani povolit nehodlá. „Tato možnost nevyhovuje našemu ubytovacímu řádu z hlediska hygieny,“ konstatuje vedoucí kolejí Dagmar Navrátilová.

ANDREA WANTULOVÁ