Byly dny, kdy lidé žijící v okolí ropných lagun nemohli kvůli nepříjemnému zápachu ani otevřít okno. „Teď je to trochu lepší, asi protože vítr vane směrem na Porubu, ale někdy tu bývá opravdu velký smrad,“ říká obyvatel sídliště Fifejdy Karel Klumpa, který tam bydlí už od sedmdesátých let.

Velké množství stížností řešili pracovníci České inspekce životního prostředí v Ostravě hlavně v srpnu, i tři denně. „V poslední době počet stížností na zápach z lagun poklesl,“ konstatoval Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí.

Ochlazení slibuje úlevu


Úlevu od zápachu slibuje na následující měsíce chladnější počasí. „Intenzivnímu šíření pachových látek donedávna bránila vrstva vody na povrchu laguny. Aby bylo možno provádět sanační práce, bylo nutno vodu z povrchu laguny odčerpat. Zápach se zvyšuje v souvislosti s manipulací s ropnými kaly a v souvislosti s klimatickými podmínkami. V nadcházejícím chladnějším období je přitom předpoklad nižších hodnot pachových prvků v ovzduší,“ uvedla Vlasta Končelová, tisková mluvčí společnosti Geosan Group, vedoucího člena Sdružení Čistá Ostrava, které laguny čistí.

Na místě současných lagun má po sanaci vzniknout biocentrum ke krátkodobému odpočinku a relaxaci lidí. Zdroj znečištění ovzduší, který dlouhodobě znepříjemňuje život obyvatel nedalekého sídliště a s jehož likvidací se začalo loni v červenci, by měl zmizet do konce roku 2010.

Česká inspekce životního prostředí přitom hledá možnosti, jak nepříjemného zápachu lidi co nejvíce uchránit. Na konec listopadu chce svolat schůzku všech zainteresovaných stran a zástupců města a kraje. „Chtěli bychom vyhodnotit dosavadní provoz a pokusit se najít nějaké řešení pro následující dobu, aby se zápach snížil. Zcela odstranit ho ale nepůjde,“ sdělil Štěrba.

Ústav průzkum zopakuje


Tím, jak moc lidi nepříjemný zápach z lagun obtěžuje, jak často zápach cítí a ve kterých částech dne bývá situace nejhorší, se bude zabývat také dotazníkové šetření. Mezi lidmi na sídlišti Fifejdy ho bude provádět Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Jde o plánovanou akci, která byla součástí integrovaného povolení pro odtěžování lagun.

„Zdravotní ústav má na starosti hygienický monitoring lagun. A v požadavcích bylo i mapovat vnímání emisí pachových látek lidmi. V následujících letech se bude stejné šetření opakovat,“ uvedl Jiří Bílek z ostravského Zdravotního ústavu. Potřebné informace se lidé dozvědí na schůzce, která se bude konat příští týden v restauraci Morávka na sídlišti Fifejdy. „Schůzka nebude o tom, abychom se bavili, že laguny smrdí a že je nám to líto. Potřebujeme najít padesát lidí, kteří budou ochotni s námi spolupracovat,“ vysvětlil Bílek.

Sdružení Čistá Ostrava, které čištění lagun provádí, pořádá 17. listopadu od 9 do 14 hodin v areálu ropných lagun v Mariánských Horách a Hulvákách prohlídku s komentářem pro zájemce z řad veřejnosti. Je to poprvé od zahájení sanačních prací, kdy se tam lidé mohou přijít podívat. Prohlídka začíná u vrátnice areálu s příjezdem z ulice Mariánskohorské. Nejblíže areálu zajíždějí autobusy 49, 54, 56, zastávka Mariánskohorská.