Pavlína Černá, která v lednu čeká miminko, je na rozdíl od Tomáše Urbánka nervózní. „Prasečí chřipky se bojím, hlavně kvůli malému. Jediné štěstí je, že mám takové zaměstnání, při kterém můžu pracovat i doma. Nedávno se totiž vrátila kolegyně, která byla na dovolené v Americe. Do práce teď raději nechodím,“ řekla Černá.

Někteří obchodníci zaznamenali větší zájem lidí o hygienické roušky. Mezi nimi například i ostravský internetový obchod se zdravotnickými potřebami Atlas Trade. „Dříve jsme objednávky na hygienické roušky mívali jen výjimečně. V posledních dnech je zájem opravdu velký, lidé objednávají po stovkách až tisíci kusech,“ sdělil obchodní referent internetového obchodu Milan Vicher.

Paniku vyvolá úmrtí v Ostravě


Jinou zkušenost mají někteří ostravští lékárníci. „Pacienti se do naší lékárny chodí spíše jen vyptávat, jak se můžou před prasečí chřipkou chránit. O očkování ani o léky zájem nemají. Naopak hodně se teď prodávají preparáty na posílení imunity. Trochu větší zájem je také o hygienické roušky, ale to se týká asi jen jednoho pacienta z padesáti,“ prozradila Marcela Škorcová, zaměstnankyně Lékárny Špalíček v Ostravě-Hrabůvce.

Podle ní přichází zájem lidí o prevenci prasečí chřipky v nárazových vlnách. Když se v televizi mluví o lidech nakažených v našem okolí, tak chodí více. „Myslím si, že největší panika přijde, až úmrtí na chřipku zaznamenáme i v našem městě. Zatím jsou pacienti klidní, mají pocit, že se jich chřipka netýká,“ vysvětlila lékárnice.

Podobně to vidí i Irena Bartáková z lékárny Ambra v Ostravě-Zábřehu. „Zájem o hygienické roušky sice vzrostl, prodáme ale asi jen dvě týdně,“ řekla lékárnice. Chodit s rouškou venku prý však klienti Ambry nehodlají. „Říkají nám, že si je kupují preventivně domů.“

LUCIE RUSKOVÁ

Ostravský epidemiolog Josef Matuška v on-line rozhovoru se čtenáři Moravskoslezského deníku vysvětlil, že roušky z lékárny před nebezpečným virem neochrání. O tom, co doporučuje,ČTĚTE ZDE!


ČTĚTE TAKÉ:

Virózy útočí na lidi, epidemie chřipky teprve dorazí

Dodávka očkování proti prasečí chřipce se opozdí