Na začátku bylo osm nadšených patchworkářek, na konci osm originálních ručně šitých dek. Nápad ušít společně deku metodou patchworku, kdy se sešívají barevné kousky látek tak, že se vytvářejí geometrické vzorce, se zrodil v hlavě Danuše Březinové, která se patchworku věnuje už více než deset let.

„Na šití Peška se podílí vždy osm žen. Na začátku každá ušije čtverec o velikosti30 x 30centimetrů, který uloží do obálky spolu s deníčkem, do kterého například zapíše, jaké má ráda barvy nebo co chce, aby se na deku našilo, a pošle další autorce, která v šití pokračuje,“ popisuje Březinová, jak originální výrobek vzniká.

Výsledek ženy dojal k slzám


„Tak se postupně všechny deky vystřídají u všech osmi žen a každá do ní vloží něco svého a snaží se, aby to, co ušila, co nejvíce vyhovovalo představě té patchworkářky, které bude patřit hotová deka. Celé to trvá osm měsíců, po kterých se ke každé z osmi žen vrátí domů deka, se kterou začínala. S holkama si vždycky říkáme, že ty deky jsou vlastně taková naše miminka, protože jejich tvorba trvá stejně dlouho jako těhotenství,“ usmívá se zkušená patchworkářka.

Podle Březinové si pak každá žena může ještě deku upravit, pokud se jí něco nelíbí. Může si třeba přišít něco navíc, nebo naopak něco odpárat. „Domluvily jsme se, že se všech osm dek pošle na mou adresu a že si je všechny holky rozbalíme najednou, abychom viděly své reakce. Bylo to moc fajn, některé z nás to tak dojalo, že nám tekly slzy,“ vzpomíná Březinová.

Festival představil stovky děl


„Například o jedné ženě jsme věděly, že má čtyři děti, a tak jsme jména jejích dětí všily do deky. Jiná si zase přála medvědy, cožjsme jí také splnily. I když jsme se předtím, než jsme začaly společné dílo tvořit, vůbec neznaly, teď jsou z nás kamarádky,“ uzavírá Březinová.

Dílo předvedly ženy na třetím ročníku festivalu patchworku, který pořádal v pátek a v sobotu Kulturní dům K-Trio v Ostravě-Hrabůvce. Autoři z celé České republiky tu vystavovali na tři stovky patchworkových dek a dekorativních předmětů. Přímo na místě také předvedli některé technické postupy a poradili zájemcům jak na to. Návštěvníci si na festivalu mohli některá z děl zakoupit, popřípadě si sami vyrobit drobnosti pro radost. Ke koupi byly i materiály, pomůcky a látky, které v běžných obchodech nejsou k sehnání.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ