Realitní trh nezažívá zrovna růžové období a výstavbu řady plánovaných staveb v Ostravě přišlápla hospodářská krize. Poklepání na základní kámen bytového domu Vítězná tak bylo jedno z mála v poslední době.

Pětipatrová budova se čtyřiadvaceti byty by měla být hotova před koncem příštího roku. Průměrná cena je jedenačtyřicet tisíc korun za čtvereční metr. Deset bytů, tedy čtyřiačtyřicet procent, už zná svého majitele. „Byty jsou rezervovány napříč spektrem velikostí a cen, jak ty nejlevnější, tak ty nejluxusnější v horním patře,“ uvedl Michal Teper z developerské společnosti Sting development. Investorem stavby je holandská společnost Cere Invest, která v České republice působí od roku 1993. V Ostravě jde o její první projekt.

„Papírová válka“ se protáhla


Se stavbou bytového domu Vítězná se začíná na podzim, tedy ne zrovna v obvyklém termínu. „Asi před měsícem se nám podařilo získat pravomocné stavební povolení. Máme už také dostatečný počet bytů zarezervovaných, a tak i banka, která je partnerem projektu, usoudila, že je ten správný čas vložit finanční prostředky do stavby,“ vysvětil Teper s tím, že se do jara budou dělat základy a takové práce, kterým zima nevadí.

Vyřídit všechna patřičná povolení pro dům, který bude stát v proluce, se protáhlo oproti původním předpokladům zhruba o rok kvůli velkému množství účastníků řízení. Investorovi se ale podařilo najít se sousedy společnou řeč. V rámci dobrých vztahů například nechal opravit střechy sousedních garáží a slíbil ozelenit i sousední pozemky.

Lidé se vracejí do center měst


Objekt disponuje dvěma samostatnými vchody i podzemním parkovištěm. „Všechna okna jsou francouzská. Každý byt má několik mělkých balkonků zakrytých sklem kvůli pocitu volnosti a výhledu," popsal Daniel Labuzík z architektonického ateliéru Kohl Architekti, který stavbu navrhoval.

Nový bytový dům Vítězná je umístěn v lokalitě, která patří k posledním prolukám klidové části centra města Ostravy. „Je to skvělá adresa a lidé tady budou bydlet určitě rádi. A je to v kontextu s naší politikou. My podporujeme návrat bydlení do našeho městského obvodu. Trend v minulosti byl opačný, ale my děláme maximum pro to, aby se tu lidé vrátili. Začíná to být i celosvětovým trendem, tedy návrat do center měst a opouštění satelitů,“ sdělil starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil.

O dalších investičních akcích v Ostravě ČTĚTE ZDE!