Nejprve na vás vytáhnou blížící se Vánoce v hypermarketech, jejichž regály jiskří a letáky hýří vánočními barvami už od října. Teď už se objevuje výzdoba avizující příchod posledních svátků v roce také v ulicích měst. Není úniku.

První městskou částí, kde začali s instalací vánoční výzdoby v ulicích, je Poruba. Stožáry veřejného osvětlení začínají být od uplynulé soboty bohatší o vločky, zvonečky či rybičky. „Montáž, demontáž a údržba vánočních ozdob nás přijde stejně jako v předcházejících letech na necelých 350 tisíc korun. Už tradičně se rozsvítí Hlavní třída a Porubská ulice, kde bude instalováno sto třicet svítících ozdob,“ sdělila Deníku mluvčí porubské radnice Petra Špornová.

V obvodech zazáří ozdobené stromy


Barevné světelné girlandy a řetězy ozdobí jako každý rok také čtyři vánoční stromy v Porubě – smrky na Hlavní třídě, náměstí Družby, u nákupního střediska Duha a u Oblouku. Budovy porubského úřadu na ulicích Gen. Sochora a Klimkovické ozdobí světelný déšť.

Nejlidnatější ostravská část Jih letos investuje do vytvoření vánoční atmosféry zhruba půl milionu korun. To je podle starosty Karla Sibinského o800 tisíc korun méně než loni. „Instalace vánoční výzdoby na veřejných osvětleních bude zahájena do čtrnácti dnů. Nové ozdobné prvky v letošním roce nebudeme pořizovat,“ uvedl Sibinský s tím, že na území Ostravy-Jihu bude celkem sedm vánočních stromů.

„Čtyři z nich jsou trvale zakořeněny a budou se zdobit, další tři se momentálně vybírají a poté budou instalovány na tradiční místa. Tedy na náměstí SNP, u Kulturního domu K-Trio a u kruhového objezdu v Hrabůvce,“ dodal starosta.

Slezská má výzdobu na splátky


Menší částku než loni dá za vánoční výzdobu také centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Světelné ozdoby, které před Vánoci září do tmy, totiž postupně dokupuje v průběhu let. „Letos doplňujeme výzdobu na ulici 28. října v úseku od ulice Sokolské po Masarykovo náměstí. Rozšířeno bude také vánoční osvětlení na náměstí Dr. Beneše a na křižovatce ulic Tyršovy a Zámecké. Celková investice je 420 tisíc korun,“ vyjmenovala Ludmila Kadrnková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu.

Instalace výzdoby v centru města bude podle jejích dalších slov zahájena v polovině listopadu. Vánoční stromy budou v této městské části tradičně dva, a to na Masarykově náměstí a na náměstí Svatopluka Čecha. S jejich instalací se počítá koncem listopadu. Na Masarykově náměstí se budou konat také vánoční trhy, a to v termínu od 4. do 23. prosince.

Radnice, stromy před ní, ale i centrální části jednotlivých katastrálních území budou vánočně vyzdobeny také v nejrozlehlejším obvodu Slezská Ostrava. Ten si loni pořídil ozdoby za šest set tisíc korun na splátky. „Letos budeme platit druhou splátku ze tří. Instalace nás přijde na dalších padesát tisíc korun a uskuteční se na přelomu listopadu a prosince,“ doplnila informace Marie Stypková, mluvčí slezskoostravské radnice.

Zákazníci meziročně přibývají


Ikdyž některé prodejny se už několik týdnů pyšní vánoční výzdobou a parkoviště hlavně před velkými centry jsou den ode dne plnější, většina oslovených ostravských obchodníků míní, že lidé zatím nákupy odkládají.

„Lidí v obchodech přibývá. Třeba jen v naší galerii, kde jsou menší obchody a Hypernova, jsme měli za říjen o sto padesát tisíc návštěvníků více než loni v říjnu. Celková čísla o tržbách zatím k dispozici nemáme, ale návštěvnost jde nahoru a lze očekávat, že podobné to bude také u prodeje. Zvýšené počty zákazníků zaznamenáváme od druhého týdne října,“ upřesnila ředitelka ostravského Avion Shopping Parku Kateřina Ježková.

Podle ní lze předpokládat, že pokud se lidé budou chovat jako v předchozích letech, tak budou vánoční dárky nakupovat nejvíce v posledních čtrnácti dnech před Štědrým dnem.

S nákupy začínají dříve ženy


V ostravské prodejně v centru města, v níž nabízejí značkové zboží Levis či Mustang, rovněž na počátek vánočního nákupního šílenství teprve čekají. „Byly Dušičky, děti měly prázdniny, to bývá každým rokem takové rozlítané období, kdy lidé moc nenakupují. Začíná se to ale zlepšovat. Myslím, že už teď po výplatách začne zákazníků rapidně přibývat. Očekávám, že mezi nimi budou převládat ženy. Muži většinou nechávají nákupy až na prosinec,“ dodala vedoucí prodejny Milana Valehrachová.

V Knihkupectví Academia sice už někteří zákazníci dárek pod letošní stromeček nakoupili, ale tradiční nákupní horečku nezaznamenali zatím ani tady. Obdobně odpovídali i v dalších navštívených prodejnách. Jeden z asijských obchodníků v centru města uvedl, že zvýšený počet zákazníků zaznamenal už v průběhu října, kdy se zhoršilo počasí. „To hodně lidí nakupovalo zimní boty a bundy. Na Vánoce ale dárky zatím moc lidí nekupuje,“ dodal prodejce.

Někteříz oslovených lidíuváděli, že se možná do obchodů vydají po výplatě, jiní ještě nějaký ten den s nákupy chtějí počkat a vydají se do obchodů kvůli vánoční atmosféře až v prosinci.

MARTIN PLEVA, BŘETISLAV LAPISZ