O čtyři procenta nižší měsíční odměny budou zřejmě od nového roku brát neuvolnění členové ostravského zastupitelstva (49 členů). I ti uvolnění (6 členů), to znamená primátor a jeho náměstci, kteří svou funkci v zastupitelstvu mají jako zaměstnání a výši jejich odměn stanoví zákon, hledají způsob, jak ze svého platu čtyřmi procenty přispět třeba na dětské domovy a další potřebné záležitosti.

„Chceme po ostatních, aby se v době krize uskrovnili, vypadalo by divně, kdybychom to neudělali také my,“ zdůvodnil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD), proč má ke snižování odměn v zastupitelstvu do­jít.

Odmítnutí návrhu Kajnar nepřipouštěl


Pokud návrh na čtyřprocentní snížení odměn zastupitelé Ostravy schválí, v průměru bude každý z nich měsíčně „brát“ o necelou pětistovku méně a město tak na finančních prostředcích ročně ušetří více než půl milionu korun. Připočítá-li se čtyřprocentní příspěvek z platu uvolněných zastupitelů, půjde o částku ještě vyšší.

„Nedovedu si představit, že by ten materiál navrhující snížení odměn neprošel. Když jsme o návrhu diskutovali, shodli jsme se,“ míní Kajnar.

Kvůli hospodářské krizi bude muset Ostrava příští rok velmi šetřit a být skromnější o dvě miliardy. Zatímco loni touto dobou se mohli ostravští zastupitelé při sestavování rozpočtu docela rozšoupnout a počítat na letošek s osmi miliardami korun, letos bude ouvej. Budou se dlouho dohadovat, kde, komu a kolik ubrat. Už nyní schválili metodiku, podle níž půjde plošně o pětiprocentní krácení výdajů. Snižování vlastních odměn je součástí úsporného programu.