Vyplnit si žádost o devizový příslib nebo dotazník, který zjišťoval postoje k událostem roku 1968. Zkusit si oblečení z minulé éry nebo si poslechnut „pecky“ socialistických celebrit.

Nejen takovýmto způsobem by mělo přiblížit lidem předlistopadovou minulost Totalitní městečko, které zabere od pondělí do středy plochu Masarykova náměstí v centru Ostravy. Jeho cílem bude zážitkovou formou připomenout těm, kteří „už zapomněli“, i těm, kteří minulý režim nezažili, že život před rokem 1989 nebyl jednoduchý.

Ostravští gymnazisté akci ignorují


„Areál bude oplocený, uprostřed náměstí bude také postavena dřevěná strážní věž. Každý den v osm hodin ráno a ve čtyři odpoledne vystoupí s projevem stranický vůdce na balkonku knihkupectví Akademia, pak budou zpívat pionýři a svazák přednese zdravici,“ přiblížil Jiří Hruška, jeden z organizátorů celoročního projektu s názvem Cesta ke svobodě.

Velmi bohatý bude podle jeho slov i další doprovodný program třídenní akce, která má velký ohlas u škol z celého kraje. Studenti navštíví Totalitní městečko hned v pondělí a pak ve středu, pro veřejnost tak bude podle Hrušky ideální, když se na „náměstí Lidových milicí“ přijde podívat v den státního svátku, tedy v úterý 17. listopadu.

„Máme nahlášenu účast asi dvou a půl tisíce studentů. Trošku mě jen zaráží, že mezi nimi paradoxně skoro nejsou gymnazisté z Ostravy a hlavně z centra města, kteří to budou mít za rohem,“ dodal ještě Hruška.

Co ví dnešní mládež o době před rokem 1989? Jak vzpomínají dospělí na éru totality? Jak probíhaly listopadové události v Ostravě a na dalších místech tohoto regionu? Čtěte v pondělním tištěném Moravskoslezském deníku!