Podle tvůrců je to jedinečné zpestření pro rodiny s dětmi, které nemá v našem kraji obdoby.„Typizovaných dětských hřišť najdete dostatek, avšak možnost přesunout se v čase téměř o třiadvacet tisíc let dozadu je naprosto výjimečná,“ vysvětlil předseda Klubu přátel Hornického muzea Rodan Broskevič.

Původní podobiznu mamuta, která přitahovala pozornost kolemjdoucích, umístili pracovníci muzea opodál na kopeček. „Jeho místo teď zaujal nový, větší a umělecky ztvárněný mamut. Je ze dřeva a slouží jako dětská houpačka, prolézačka nebo skluzavka,“ komentoval přírůstek Miroslav Fojtík, ředitel Hornického muzea OKD.

Na projekt přispěla Nadace OKD


Mamut vyrobený ze dřeva je dílem výtvarnice Lenky Klodové, rodačky z ostravských Petřkovic. Kromě dřeva se v projektu pracovalo také s několika druhy žuly. Žula posloužila k výrobě velkého stolu se čtyřmi lavicemi i odkládacího pultíku u ohniště. Magická hornina takto ožila v rukou landeckého sochaře a řezbáře Martina Kuchaře.

Sídliště mamutů uvádí návštěvníky do takzvané epochy gravettien, z níž pocházejí také ostravské nálezy světového významu, například ojedinělá soška Landecké Venuše a důkazy o prvním využití černého uhlí na naší planetě. Projekt sídliště lovců mamutů podpořila částkou 450 tisíc korun Nadace OKD.