Dvacáté výročí pádu komunismu si lidé v Ostravě připomínají vskutku originálně. Uprostřed Masarykova náměstí, které je z části obehnané železným plotem, je postavena dřevěná strážní věž a v několika stanech si lidé mohou například vyplnit devizový příslib, zkusit si oblečení z minulé éry, poslechnout si tehdejší hity, shlédnout pořady s příběhy lidí, kteří chtěli emigrovat, koupit si tehdejší socialistickou literaturu nebo mohou diskutovat s pamětníky.

„Mělo by se to připomínat, lidé totiž rychle zapomínají, jak se tehdy žilo. A mladí lidé to nezažili,“ říká Karel Měch, jeden z návštěvníků totalitního městečka.

Dvakrát denně pak z balkonku knihkupectví Akademia zaznívá stranický projev. V pondělí na něm například vystoupil s projevem herec představující někdejšího prezidenta Gustava Husáka. Přihlížející lidé se bavili, a když je spolumoderátor několikrát vyzval k potlesku nebo provolávání hesel Ať žije Sovětský svaz, někteří se neubránili smíchu.

„Teď se tomu smějeme, ale tenkrát to asi moc k smíchu nebylo,“ konstatovaly studentky Střední zdravotnické školy Alena a Lucie. Akce na Masarykově náměstí se jim moc líbila. „My, kteří jsme to nezažili, se můžeme alespoň na chvilku stát součástí té doby. Žít v té době bychom ale nechtěly, už kvůli tomu cestování a člověk se taky nic nedozvěděl o světě,“ konstatovaly studentky.

Akce, která připomíná dvacáté výročí pádu komunismu, se koná v rámci projektu Cesta ke svobodě. „Lidé pomalu zapomínají na spoustu nepříjemností, které nás provázely každý den. Ať už je to nedostatek zboží, stupidní jednotvárná konfekce, primitivní oficiální kultura nebo věčné fronty na všechno. Projekt Cesta ke svobodě se snaží připomenout i tyto drobné věci, aby si lidé uvědomili celou škálu nepříjemností, kterou totalita přinášela, řekl v rozhovoru pro Deník Jiří Hruška, učitel historie a jeden z autorů projektu.

Během tří dnů, tedy až do středy, kdy totalitní městečko náměstí opustí, se uskuteční také několik divadelních představení či promítání dobových filmů. Pořádají se i výjezdy do Památníku Hrabyň či jízdy veterán-autobusem s výkladem historika. V úterý v 21 hodin se v Divadle Petra Bezruče koná debata s ostravskými herci Kateřinou Krejčí, Janem Fišarem a Tomášem Jirmanem na téma 17. listopad před 20 lety – Svoboda tehdy a dnes.