O uplynulém víkendu zaregistrovali lékaři výrazný nárůst počtu pacientů s akutním onemocněním dýchacích cest. Jen na ostravskou pohotovost přišlo v neděli 265 lidí, z toho polovina s kašlem, rýmou, bolestmi v krku a teplotami.

Podobná situace nastala i v dalších okresech. Aby zabránila dalšímu šíření virů, rozhodla se některá zdravotnická a školská zařízení zavést preventivní opatření. Návštěvy nemocných jsou zrušeny například ve frýdecko-místecké a třinecké nemocnici. Mimořádné volno dostali také žáci v několika školách ve Frýdku-Místku a v Novém Jičíně.

Radnice monitorují vývoj


V Ostravě budou moci v pátek a v pondělí zůstat doma žáci Základní školy Horymírova v Zábřehu. „Ve škole onemocnělo již hodně žáků, virózy postihly i učitele, proto ředitel školy udělil všem volno, aby se mohli i s víkendem čtyři dny vyležet,“ řekl mluvčí radnice Ostravy-Jihu Michael Kutty. Upřesnil, že v nejlidnatějším ostravském obvodu jde zatím o jedinou základní školu, která se rozhodla takto reagovat na šířící se virózy.

V dalších velkých obvodech – v Porubě, ve Slezské Ostravě či v Moravské Ostravě a Přívozu – se podle mluvčích radnic zatím podobná opatření nechystají. „Rozeslali jsme na školy e-mail se žádostí, aby nás informovali o nemocnosti. Situaci tedy sledujeme a budeme reagovat podle toho, jak se bude dále vyvíjet,“ řekla mluvčí Slezské Ostravy Marie Stypková, stejně jako její kolegyně Ludmila Kadrnková z Moravské Ostravy a Přívozu: „S vedením škol jsme neustále v kontaktu. Zatím je devět základních a jedenáct mateřských škol, jejichž jsme zřizovatelem, v provozu.“

Uléhají žáci i učitelé


Také většina ředitelů základních škol zatím čeká, zda nemocných přibude, či se jejich počty stabilizují. „Z320 žáků je sedmdesát nemocných. Chřipka řádí už i mezi učitelským sborem. Prozatím žádná opatření ani zavření školy neplánujeme, vyčkáváme, co přijde,“ řekl ředitel ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě Radek Pollo. Jeho kolega Hynek Vojtasík, ředitel ZŠ Kounicova v Moravské Ostravě a Přívozu, uvedl, že ve škole je nemocných dvacet procent žáků. „Vyčkáme do konce tohoto týdne, jak se bude situace vyvíjet. Pokud bude nemocnost dětí stoupat, budeme zřejmě nuceni školu zavřít,“ předpokládá.

Počty nemocných dětí pravidelně sledují i v ZŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě. „Momentálně chybí v každé třídě jeden až tři žáci. Z počtu 220 žáků je momentálně čtyřiadvacet nemocných, což ještě není počet, kvůli kterému by měla být škola uzavřena,“ konstatoval ředitel této školy Petr Neshoda.

Ostravské nemocnice zatímnávštěvy neomezily


Mluvčí všech tří ostravských nemocnic Tomáš Želazko (Vítkovická nemocnice), Anna Vidiševská (Městská nemocnice Ostrava) a Tomáš Oborný (Fakultní nemocnice Ostrava) uvedli, že vedení těchto zdravotnických zařízení zatím nerozhodlo o omezení či zákazu návštěv nemocných pacientů. Ani ve fakultní nemocnici, kde v sobotu zemřel na virový zápal plic vyvolaný takzvanou prasečí chřipkou dvaačtyřicetiletý muž z Karvinska, zatím nezavedli žádná mimořádná opatření.

„Zatím to není nutné. Zaměstnanci infekční kliniky jsou na tyto situace připraveni, jsou na ně zvyklí a v podstatě pořád pracují v trochu odlišném režimu než jinde. Zatím u nás neleží žádný další pacient s prasečí chřipkou, jen několik v lehčím stavu se léčí ambulantně,“ řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Stejně jako jeho kolegové apeluje na občany, aby nechodili do nemocnic na návštěvy nemocných nachlazení, s rýmou či teplotami, dodržovali hygienická pravidla, a neohrožovali tak oslabené pacienty.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ

Vše o prasečí chřipce na Ostravsku ČTĚTE ZDE!