Další úkoly čekají nakupující u stolečku. Vyzkouším například tento – na stole přede mnou leží šestnáct kostek. Ani nevím pořádně kde, protože mám zavázané oči a nic nevidím. Když je nahmatám a štěrkám s nimi, znějí trochu odlišně. Mým úkolem je sestavit z nich dvojice, které vydávají stejný zvuk.

Zkouším si v tom udělat systém a řadím si kostky od nejjemnějšího zvuku po hlasitější a snažím se zapamatovatsi místo, kam jsem je položila. Rozdíly ve zvuku nejsou příliš velké. Nakonec se doberu výsledku, snad díky svému slušnému hudebnímu sluchu, za něco více než tři minuty.

Akce propaguje málo známou službu


Na vlastní kůži si mohli lidé v rámci akce Lépe vidět svět také nalít vodu se zavázanýma očima s využitím pomůcky, indikátoru hladiny, který začne před přelitím sklenice vibrovat a pískat. Nebo si prohlédnout nejrůznější stimulační pomůcky a speciální hračky pro děti s postižením.

Akce Lépe vidět svět je součástí celorepublikové kampaně Týden rané péče, která se koná až do pátku. Má přiblížit lidem terénní službu, která umožňuje rodičům vychovávat dítě se zdravotním postižením doma, v rodině. „Fungujeme už sice dvacet let, ale tato služba není pořád běžně v povědomí lidí. Raná péče jako služba se poskytuje doma – tam, kde se cítí dítě nejlépe. Tak, aby rodiče s postiženými dětmi nemuseli pořád někam jezdit a rodina mohla žít co nejnormálněji,“ říká Martina Dunděrová, vedoucí Střediska rané péče v Ostravě. Služba je pro rodiny bezplatná.

Společně s ostravským Střediskem rané péče, které pomáhá rodinám dětí se zrakovým postižením, se v úterý v Ostravě představila i Raná péče Salome z Bohumína, která je zaměřena na rodiny s dětmi se zdravotním, mentálním a kombinovaným postižením a frýdecko-místecké Středisko rané péče Tamtam. To poskytuje služby rodinám s dětmi se sluchovým postižením. Celkem v Moravskoslezském kraji působí sedm služeb rané péče a všechny se podílejí na kampani Týden rané péče svými prezentacemi, besedami či výstavami. Konají se nejen v Ostravě, ale i ve Frýdku-Místku, Karviné, Orlové, Krnově, Českém Těšíně a v Havířově.