V Radvanicích a Bartovicích, kde je situace s ovzduším nejhorší, prezentoval Šrám v úterý večer za přítomnosti místních občanů první výsledky svého výzkumu, který souhrnně nazývá Program Ostrava.
„Snažil jsem se najít na světě takové místo, kde je znečištění ovzduší srovnatelné s Ostravou, abych se mohl inspirovat postupy, které používají. Žádné takové jsem však nenašel. Situace Ostravy je srovnatelná snad jen s průmyslovou Čínou,“ řekl Šrám chvíli před tím, než odtajnil výsledky výzkumu.
Děti jsou příliš často nemocné
„Víme, že situace je alarmující, ale chtěli bychom se dozvědět, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje naše zdraví, a hlavně co můžeme udělat, abychom účinky karcinogenů, které se v ovzduší nacházejí, zmírnili,“ shodli se na besedě obyvatelé Radvanic a Bartovic.
Podle prvních výsledků epidemiologa, který srovnával skupinu dětí z Radvanic s dětmi z Prachatic, je v Ostravě mnohem větší výskyt astmatu u dětí. Nejhorší na tom je, že se u nich onemocnění objevuje už v prvních letech života, která jsou podle Šráma kritická z hlediska onemocnění dýchacích cest.
Výzkum zároveň ukazuje, že děti na Ostravsku navštěvují v prvních šesti letech života lékařské ordinace až desetkrát ročně, což je podle epidemiologa z Akademie věd, jenž nedávno získal ocenění Česká hlava, obrovské číslo.
Polétavý prach a hlavně škodlivé a často také karcinogenní látky, které se na něj vážou, kromě astmatu způsobují také zvýšený výskyt alergií, kterými v Ostravě trpí mnohem větší počet dětí než v jiných regionech.
Lidé se ptali, jak chránit své zdraví
V závěru celé besedy proběhla diskuse s občany, kteří přítomným odborníkům, ale i zástupcům společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) položili otázky, které je zajímaly.
Jeden z prvních dotazů se týkal toho, zda se dají nějak zmírnit účinky škodlivých látek, které vdechujeme. „Když už člověk v takovém prostředí žije, je nutné, aby si zdraví ještě nezhoršoval sám, například kouřením, a hlavně by měl dodržoval zdravý životní styl. Například u vitaminu C bylo zjištěno, že do jisté míry ničí karcinogenní látky, které se do organismu dostávají,“ odpověděl Šrám.
Mittal dělá mrtvého brouka
Další dotaz mířil k tomu, zda se organismus regeneruje v případě, že se člověk z Ostravy odstěhuje. „Pokud ještě v organismu nedošlo k mutaci, která je již nevratná, má lidský organismus schopnost regenerace, to znamená, že je schopen se od škodlivých látek vyčistit,“ řekl Šrám.
Otázka směřovala i k zástupcům hutního kolosu AMO. Občany zajímala ekologická opatření, která společnost připravuje. Lidé se však odpovědi nedočkali. Zástupci AMO odmítli na otázku odpovědět.
„Budeme se snažit vytvořit správné tlaky na správných místech a se situací v Ostravě, především v Radvanicích a Bartovicích, pohnout,“ dodal závěrem Radim Šrám. Jeho výzkum bude pokračovat v lednu. Nyní hledá pětadvacet dobrovolníků z Radvanic a Bartovic, kteří by byli ochotni se do jeho studií zapojit.
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ