Ten chce podobný systém zavést i na Slovensku.

„Je to nový model spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému,“ prohlásil Martinů s tím, že náklady jsou odhadovány na bezmála 700 milionů korun. Na financování se podílela i Evropská unie. Podobná centra by podle Martinů měla postupně vznikat i v dalších krajích České republiky.

Krajské bezpečnostní centrum, ve kterém mají působit všechny složky záchranného integrovaného systému – hasiči, zdravotníci, městská a státní policie, bude sídlit v rekonstruovaném objektu naproti bývalé hale Tatran v Moravské Ostravě. V rámci České republiky půjde o první takovéto záchranářské centrum. Na jiných místech zatím většinou společně působí jen policisté a hasiči.

Spolupráce slovenských složek vázne


Jak zdůraznil slovenský policejní prezident Ján Packa, také Slovensko se hodlá vydat cestou budování velkých bezpečnostních center, které mají své místo zejména v krizových situacích. „Máme dobré policisty, hasiče a záchranku, ale kdyžse stanehromadné neštěstí, tak zjistíme, že máme tři samostatné složky a že je mezi nimi problém v komunikaci a spolupráci. Chceme udělat jednu dobrou složku, která v případě mimořádných událostí umí efektivně pracovat. O tom je integrovaný bezpečnostní systém,“ řekl Packa, kterého překvapila velikost a propojenost moravskoslezského centra.

Nové je pro Packu i to, že v případě mimořádných událostí záchranné složky řídí hejtman. „To je pro mě novum a budeme to využívat i na Slovensku. Už roky říkám, netřeba objevovat Ameriku, rád se poučím,“ uzavřel Packa. Ostrý provoz Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje je plánován od 1. ledna 2011.