Podle předpovědi má současné počasí vydržet až do pondělí. „Pak se teploty sice sníží, prudké ochlazení ale nečekáme,“ uvedl Roman Volný z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě. Teploty přes den se mají pohybovat v rozmezí od čtyř do sedmi stupňů Celsia.

Teplý listopad si nemohou vynachválit stavební firmy. Umožňuje jim totiž pokračovat v pracích, které by v mrazech či na sněhu dělat nemohly. „Trochu nás sice překvapil první sníh a mráz už v půlce října, ale listopad je příznivý. Zaměřujeme se na zateplování objektů, spíše než mráz je proto pro naši práci limitující mokro a vlhko. Už sice existují speciální přísady do omítek, které umožňují práce až do minus pěti stupňů Celsia, ale současné teplé počasí nám určitě vyhovuje. Dokonce si pamatuji rok, kdy jsme díky příznivému počasí dělali prakticky přes celou zimu. Jinak většinou práce přerušujeme někdy v půlce prosince a nastupujeme v polovině března,“ uvedl majitel ostravské firmy Intoza Tomáš Závada.

Sníh na lyžování se dá vyrobit, ale musí mrznout


Zemědělci jsou na výkyvy počasí zvyklí. „Víme, že to stejně neovlivníme. Čas od času si počasí dělá, co chce. Nebývá ale nic mimořádného, když přetrvává teplé počasí až do Vánoc. Pokud by se ochladilo, tak by nám to rozhodně nevadilo. Alespoň by vymrzly plevele, které se teď na polích začínají objevovat,“ uvedli na fryčovické farmě Kublák.

Na mrazu jsou naopak závislí provozovatelé lyžařského areálu Skalka v Ostravě. „Nám určitě teplé počasí radost nedělá. Čekáme na mrazy, když teploměr klesne tak na minus tři či čtyři stupně pod nulu, dá se na sjezdovky začít stříkat technický sníh. Musíme ale samozřejmě znát předpověď na několik dní dopředu. Když totiž přijde obleva, tak by bylo brzy po sněhu,“ uvedl provozovatel SkalkyOndřej Plhák s tím, že bude spokojený, pokud by se už na Vánoce dalo v areálu lyžovat.

Příchod zimy a sněžení by přivítal i Martin Gnebus z ostravského obuvnictví na Milíčově ulici. „Lidé nám pořád nosí na opravu ještě podzimní obuv nebo boty, které se nosí v mezidobí mezi podzimem a zimou. Zimní boty a kozačky zatím mají doma v botnících nebo ve skříních,“ dodal obuvník.

BŘETISLAV LAPISZ, IVA HAVLÍČKOVÁ