Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková uvedla, že do Moravskoslezského kraje v šesti várkách dorazí 4970 vakcín proti prasečí chřipce. V současnosti probíhá první vlna očkování vytipovaných zdravotnických pracovníků a chronicky nemocných lidí.
Mezi centra, která budou očkovat proti prasečí chřipce, byla zařazena také Městská nemocnice Ostrava. „V současné době máme seznam 659 zdravotníků evidovaných k vakcinaci, kteří budou pozváni a očkováni praktickými lékaři. V Městské nemocnici je připraveno rovněž vakcinační centrum pro pacienty s chronickými nemocemi, sníženou imunitou a těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru,“ uvedl náměstek ředitele pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava Petr Zajíc.
Lidé se bojí vedlejších účinků
V ostravské fakultní nemocnici bylo k očkování vytipováno 1776 zdravotníků, zatím je naočkováno dvě stě osob.
Statut vakcinačního centra má i Vítkovická nemocnice. „Očkování probíhá u našich dvou praktických lékařek vždy v úterý a ve čtvrtek. Nemocnice dostala dvaadvacet vakcín, což je 220 dávek,“ uvedl mluvčí Vítkovické nemocnice Tomáš Želazko. Upřesnil, že původně bylo k očkování vytipováno 397 zaměstnanců, zájem projevilo 144. „Toto číslo se neustále mění, lidé jsou ovlivněni medializací negativních účinků očkování. Zbytek dávek bude použit pro ostatní případy z řad rizikových pacientů, bude záležet na poptávce,“ konstatoval Želazko.
Kdo odmítne, podepíše reverz
Prvních deset pacientů se nechalo očkovat také v ambulanci ostravského geriatra Huga Přibyla, proti prasečí chřipce očkuje i praktická lékařka Marie Manoušková. „Na seznamu mám dvě stovky pacientů, které zdravotní pojišťovny doporučily k očkování. Většina pacientů se chce nechat očkovat, ti, co očkování odmítli, podepsali negativní reverz. Jsou to většinou pacienti, kteří se v minulosti nechali naočkovat proti sezonní chřipce a měli pak alergickou reakci. Teď se bojí, že by jim vakcína proti prasečí chřipce mohla způsobit vážnější komplikace,“ tvrdí Manoušková.
Názory na očkování proti prasečí chřipce se různí. I mnozí lékaři ho odmítají. Epidemiolog Krajské hygienické stanice v Ostravě Josef Matuška ho naopak doporučuje. „Jsem očkován proti sezonní chřipce a nechám se očkovat i proti té prasečí. Samozřejmě že vždy se mohou objevit komplikace, jsem ale přesvědčen o tom, že klady očkování převažují nad zápory,“ míní Matuška.
Od července bylo v kraji potvrzeno čtyřiadevadesát případů takzvané prasečí chřipky, dva z nich skončily úmrtím.