Vymetení prachu a špíny ze všech koutů domácnosti mělo původně symbolický očistný význam. V posledních letech jsou nablýskané a nastrojené domácnosti vizitkou příkladných hospodyněk.

Umýt okna, vyčistit koberce, utřít prach a naleštit skleničky. Před Vánocemi toho musejí paní a pánové domu stihnout opravdu hodně. Komu se do uklízení nechce nebo mu na to z nějakého důvodu nestačí síly, může využít služeb úklidových firem, které v těchto dnech zažívají doslova žně.

Čistý byt stojí přes tisíc korun


„Před Vánocemi zaznamenáváme nárůst objednávek až o padesát procent. Nejčastěji mají lidé zájem o umytí oken, vyčištění koberců a úklid kuchyňské linky,“ popsala náplň práce majitelka úklidové firmy Jana Poledníková a dodala, že nejčastějšími zákazníky jsou lidé v důchodovém věku, maminky na mateřské dovolené a pracovně vytížení lidé.

Zvýšenou poptávku po svých službách vnímá i Zdeňka Sobotková z ostravské úklidové firmy s příznačným názvem Růžová domácnost. „V průběhu roku provádíme pravidelné úklidy, teď v předvánočním čase se začínají ozývat lidé, kteří mají zájem o jednorázový úklid, zejména pak o mytí oken a čištění koberců,“ říká Sobotková.

A na kolik vás takový předvánoční úklid provedený profesionály přijde? Ceny se liší podle velikosti bytu a podle toho, co všechno si zákazník přeje „vypucovat“. V Růžové domácnosti zaplatíte za hodinu úklidu sto šedesát pět korun, ve firmě Hadr a kyblík dáte za hodinu sto dvacet pět korun. Celkový úklid jednoho bytu vás tak vyjde na tisíc až patnáct set korun.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ