Obyvatelé ulice U Důlňáku v Ostravě-Bartovicích hodnotili účinky nejnovějšího ekologického opatření hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava (AMO) těmito slovy: „Je to lepší, ale k tomu, abychom zde měli klidné bydlení, je ještě stále daleko.“ Nebo: „Pořád je to hrůza, v noci se kvůli tomu pískotu vůbec nevyspíme.“

AMOve středu představil tři protihlukové stěny, které za čtyři a půl milionu korun nechal postavit na zdejším rozřaďovacím nádraží. „Touto cestou prochází téměř veškeré zásobování naší firmy surovinami, materiálem či náhradními díly. Vzhledem k blízkosti bytové zástavby bylo pro nás důležité snížit zde hodnoty hladiny hluku,“ vysvětlil u této příležitosti Petr Baranek, ředitel pro ekologii společnosti AMO.

Mittal dodržuje technologie


Jak dále uvedl, stěny snižují hluk zhruba o šestnáct decibelů, navíc nejsou jediným opatřením. Huť už také zastavila noční nakládku a překládku a na brzdění vlaků pořídila tlumiče. Projekt odhlučení má navíc na jaře příštího roku pokračovat ještě výstavbou čtvrté stěny dlouhé čtyři sta metrů.

Lidé, kteří kvůli neúnosnému a hlavně velmi nepříjemnému pískotu v minulosti posílali do všech stran stížnosti a sepisovali petice, však ani nyní nejsou zrovna spokojeni. „Stěny trochu pomohly, situaci zlepšilo i to, že Mittal začal dodržovat technologie. Snaží se, pořád to ale ještě není ono. Bez špuntů do uší se ani teď neobejdu. Ta protihluková zeď měla být delší,“ vyjádřila se Simona Skupinová, obyvatelka domu, který se nachází blízko rozřaďovacích vyhýbek.

Poslednístěna má být nejúčinnější


Ještě extrémnější situace je pak údajně u Jiřího Vidláře, který je se svým domem rovněž přímo na ráně. „Teď, když opadalo listí ze stromů, je to nejhorší. Hluk stále překračuje limity, a hrozné to je i v noci. Poškozuje to zdraví zdejších občanů,“ konstatoval. „Poslední tři měsíce, kdy ArcelorMittal opět navýšil výrobu, jsme se nevyspali. Kvílení celou noc je strašně nepříjemné. Táhne se to několik let a stále se nevyřešilo nic,“ dodal ještě Vidlář.

Podle Věry Breiové, mluvčí společnosti AMO, by však těmto zmiňovaným obyvatelům měla nejvíce ulevit právě čtvrtá, nejdelší ze zdí, kterou AMO hodlá postavit v prvním čtvrtletí příštího roku. „Uvidíme, až to bude stát. Jestli to bude po těch letech slibů lepší, až se vyspím, tak budu konečně šťastná,“ poznamenala závěrem Simona Skupinová.

Co dělá ArcelorMittal Ostrava pro ekologii?

Odprášení aglomerací sever a jih pomocí tkaninových filtrů by mělo přinést výrazné snížení emisí prachu. „U aglomerace sever je hotova projektová dokumentace a probíhá řízení pro stavební povolení. Montáž filtrů by se měla uskutečnit v dubnu příštího roku a přinese snížení emisí prachu o 260 tun za rok,“ sdělil Petr Baranek, ředitel pro ekologii společnosti AMO. Aglomerace jih by pak měla být odprášena do konce roku 2011 a přinese snížení emisí prachu o dalších 140 tun ročně.
K dalším krokům kunčické huti k zlepšení stavu zdejšího ovzduší patří odsíření teplárny. K tomu už došlo díky současnému používaní nízkosirného – kvalitnějšího – uhlí.
Všechny články k ArcelorMittalu ČTĚTE ZDE!