Omezit na minimum práci přesčas, za už vykonané přesčasy vyplatit lidem odměnu pět tisíc korun, a také nepostihovat zhruba tři stovky pracovníků, kteří uplynulou středu přerušili v rámci spontánní stávky na hodinu výrobu na montážní lince.

To jsou některé z požadavků odborové organizace automobilky Hyundai, které v pondělí ráno předali vedení společnosti. Zároveň s tím vyhlásili v podbeskydské továrně stávkou pohotovost do doby, než se situace vyřeší. První jednání proběhla v úterý.

„Dnes se uskutečnila schůzka se zástupci odborů, která zatím měla spíše informační charakter. Měla za cíl ujasnit si celou problematiku – které věci jsou v požadavcích zaměstnanců prioritní, a které méně významné,“ přiblížil průběh úterního jednání Petr Vaněk, mluvčí společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Podle jeho dalších slov by mělo ke konkrétnímu projednávání jednotlivých požadavků dojít ve středu. „Další schůzka s odboráři je naplánovaná na středeční ráno,“ uvedl Vaněk.

Předseda odborové organizace nošovické automobilky Radek Kuchař Deníku potvrdil, že si vedení Hyundaie chtělo nechat během úterního jednání vysvětlit jednotlivé požadavky. Podle něj však byly jasně definovány v písemném prohlášení.

„Nevím, jestli se snaží hrát o čas. Očekávám, že nám ve středu rovněž předají písemné vyjádření k našim požadavkům, o kterém budeme jednat. Uvidíme, s čím přijdou, v čem nám vyhoví. Stávková pohotovost nadále trvá,“ řekl Kuchař.

Práce přesčas je podle odborářů nařizována pravidelně a systematicky čtyři dny v týdnu. Zaměstnavatel tak nejedná v souladu se zákoníkem práce, podle kterého práce přesčas má být výjimečná a konaná jen z vážných provozních důvodů.

„Tato opakovaná přesčasová práce má negativní vliv na zdraví, osobní a rodinný život zaměstnanců,“ uvedl Kuchař v oficiálním prohlášení odborové organizace.