Likvidace nepovolené skládky v ostravské části Heřmanice u ulice Na Liščině začala před týdnem. Denně odtud odjíždí třicet nákladních aut naplněných odpadem. „Nejméně deset dní bude trvat, než se všechno odveze. Stále nacházíme nové a nové úložiště,“ říká Vladimír Blahuta, ředitel společnosti Ostravské městské lesy, která se na likvidaci skládky podílí spolu s Technickými službami Slezská Ostrava a společností OZO Ostrava.

Odpad se na orkaji lesíku v sousedství osady Liščina kupil desítky let. Najít viníky je proto nereálné. Podle informací místních tam nejdříve končila posekaná tráva, větve a další odpad ze zahrad. Postupně se ale rokle začala zavalovat daleko horšími věcmi od různých původců, hlavně stavební sutí, velkoobjemovým odpadem, ale také nebezpečným odpadem. Bagr z jámy vyhrabal například desítky pneumatik či autobaterie.

„Nastěhoval jsem se sem v roce 1952, to mi byly čtyři roky, a už tehdy tu lidé vozili nepotřebné věci. Sběrné dvory nebyly, lidé to prostě neměli kam dávat. Pamatuji si, že tu někdo, tak asi před deseti lety, hodil i mrtvé devadesátikilové prase, bylo celé nafouklé, to byl puch,“ popisuje situaci místní starousedlík.

Právě zápach v letních měsících vadil lidem nejvíce. A na skládku, v jejímž sousedství lidé dlouho žili, se začaly množit stížnosti. „Také se to tu začalo hemžit potkany, běhali po zahradě jako kočky,“ uvedl další z místních, bývalý havíř Vlastimil Duda, který v jednom z domků bydlí už přes třicet let.

Skládka se nachází na lesním pozemku, který je ve vlastnictví města Ostravy. Menší část pokrývala také pozemek společnosti RPG, která svoji část nechala vyčistit před měsícem. Přímo skládkou protéká i potůček, který se vlévá do Odry. Likvidace této nepovolené skládky přitom přijde na asi sedm milionů korun. Zaplatí to ostravský magistrát, který na likvidaci částečně získal dotaci z fondu životního prostředí a také Úřad městského obvodu Slezská Ostrava.

„Po ukončení prací musíme pozemek zabezpečit tak, aby se zabránilo navážení odpadu. Pozemek zatravníme a hustě ho osázíme vzrostlejšími stromy, aby byl přístup k tomuto místu komplikovaný. Na okraj instalujeme i svodidla. Místo bude také častěji kontrolovat revírník,“ popsal Blahuta. S černými skládkami se podle něj v Ostravských městských lesích setkávají často. „V minulosti jsme likvidovali podobnou skládku v Bělském lese, i když nebyla tak rozsáhlá,“ podotkl Blahuta.