Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tady se uklízet nebude, hlásí cedule

Ostrava/DISKUSE/- Kupte si na zimu dobré boty, nad takovým doporučením by se měli co nejdříve zamyslet obyvatelé Ostravy. Počet chodníků, které nebudou v zimních měsících udržovány, se totiž určitě zvýší.

14.12.2009 13
SDÍLEJ:

Tento úsek se uklízet od sněhu nebude, oznamuje cedule na Hornopolní ulici. Foto: Miroslav Kucej

Své místo cedule nemají jen u zastrčených chodníků či ve dvorech. Oznámení, že se tento chodník v zimě neudržuje, se objevilo například na obou stranách ulice Hornopolní v Moravské Ostravě. A hodně překvapila obyvatele přilehlého sídliště Fifejdy. „Tady se nebude v zimě odklízet sníh? A jak tu budeme chodit na zastávku?“ kroutí hlavou tamní obyvatel Miroslav Volný.

Rozmístění cedulí je jedním z důsledků chodníkové novely, která na města přesunula odpovědnost za údržbu i těch chodníků, o které se dříve starali majitelé přilehlých domů. Instalováním cedulí není Ostrava nijak výjimečná – takovou možnost volí i v mnoha dalších městech v republice. A argumentují tím, že pokud by museli uklízet všechny chodníky, zruinovali by městskou kasu. A před spory za případné úrazy se města chrání pojištěním.

Chcete se podívat, jestli zrovna ten váš chodník budou v zimě uklízet, nebo ne? Kompletní nařízení města, které vymezuje ty úseky místních komunikací a chodníků, na kterých se nebude zajišťovat sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí pro jejich malý dopravní význam, je na internetových stránkách www.ostrava.cz v sekci pro občany.

Například mapa Moravské Ostravy a Přívozu se vyznačenými místy, která se nebudou v zimě udržovat, docela červená. „Neudržovaných míst bude pochopitelně více, ale muselo se to tak udělat,“ uvedl Vítězslav Bystroň z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz s tím, že i když obvod bude mít na pomoc i lidi ve veřejné službě, všechny zachumelené chodníky uklízet nelze.

V Ostravě-Jihu se dosud neudržovalo 366 tisíc čtverečních metrů místních komunikací a chodníků, po zavedení nové novely se jejich počet rozroste asi na 442 tisíc. Pokud by obec chtěla udržovat všechny přístupové cesty k bytovým domům i rodinným domkům, musela by na to vyčlenit přes padesát dva milionů korun. „I kdyby tak vysokou částku měla obec k dispozici, vzniká problém časový, technický a opět i ekonomický,“ uvedl místostarosta

Radim Miklas. Přístupové cesty by se totiž musely většinou uklízet ručně, a na to by byly třeba desítky lidí, pro které by bylo nutno zajistit nejen pracovní pomůcky, ale například i místo na převlékání. „Historická a veřejně přijímaná morální odpovědnost občanů za úklid před vlastním domem zde je už od dob Rakouska-Uherska a pevně věřím, že jedním špatným zákonem nezmizí,“ dodal Miklas.

Také v Porubě spoléhají na to, že si před svými domy lidé budou i nadále uklízet. Chodníky, které jsou málo používané, tedy povětšinou přístupy k jednotlivým domům, nebo tam, kde je to technicky obtížné, obvod totiž nemá povinnost podle nařízení města udržovat. „Spoléháme na slušnost lidí a věříme, že majitelé obchodů a restaurací budou chodníky před svými domy uklízet i nadále. Dodržet navyklé pravidlo jim nic nebrání a je to v jejich zájmu. Mohou sníh odklidit podle aktuálních potřeb, aby se jim do provozoven nenanesl nepořádek, a nemusejí čekat na naši techniku,“ uvedl místostarosta Poruby Petr Mihálik. Na zmírňování závad ve sjízdnosti silnic a schůdnosti chodníků si obvod stejně jako v předešlých letech zaplatil soukromou firmu.

Autor: Iva Havlíčková

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení