Porubská radnice se rozhodla hodiny porubské vstupní brány po dvaceti letech zrekonstruovat a investovala do jejich opravy téměř osmdesát tisíc korun. „Věřím, že jdoucí hodiny ocení nejen samotní obyvatelé Oblouku, ale všichni, kdo těmito místy v Porubě procházejí či projíždějí,“ sdělil porubský místostarosta Petr Mihálik.

Hodiny fungovaly s přestávkami od padesátých let minulého století, kdy byl Oblouk postaven, až do roku 1990. Chod jejich strojku byl velmi hlučný a rušil obyvatele. „V noci byly minutové impulzy slyšet v celém domě,“ vzpomíná Jiří Landauer, který bydlí v bytě ve věži porubského oblouku. Hodinový stroj byl demontován v roce 1990 a uložen v depozitáři domu.

Porubská radnice nyní zajistila odbornou firmu, která stav hodin prověřila a provedla jejich rekonstrukci. „Byli jsme překvapeni, že skleněný ciferník je ve velmi zachovalém stavu. Očistili jsme ho zevnitř speciální škrabkou, repasovali jsme mechanické části a nainstalovali nový elektronický pohon, který je řízen rádiovým signálem z Frankfurtu nad Mohanem. Jeho chod je nyní naprosto tichý,“ přiblížil práce při opravě Jiří Bachan, ředitel firmy, která provádí servis zvonů a věžních hodin.

„Porubský soubor obytných domů, takzvaný Oblouk, patří k architektonickým unikátům Evropy. Architekti se při jeho navrhování inspirovali budovou hlavního štábu na Palácovém náměstí v Petrohradě. V roce 2008 byl vyhlášen kulturní památkou,“ dodala Petra Špornová z porubské radnice.