Časy, kdy se onkologičtí pacienti z Moravskoslezského kraje jezdili léčit do Prahy či na jiná pracoviště v zemi, se zřejmě změní. Vedení ostravské fakultní nemocnice předpokládá, že naopak Ostrava se stane centrem, které budou vyhledávat nemocní z jiných měst a vesnic Česka.

V současnosti tu probíhá kolaudace zrekonstruovaného onkologického pavilonu za 314 milionů korun, modernizuje se systém onkologické péče a na jaře by tu měl být zprovozněn unikátní ozařovací přístroj s názvem Cyberknife za dvě stě milionů korun. Jde o špičkový robotický ozařovač, první svého druhu na území střední a východní Evropy, který podstatně rozšíří léčebné možnosti ostravských onkologů. Právě kvůli němu sem budou zřejmě cestovat nemocní ze všech končin. Nyní se pro něj staví za padesát milionů korun speciální bezpečnostní kryt.

Obnovou prochází také traumatologie


„Díky kybernetickému noži budeme moci léčit i některé nemocné, kterým v současnosti musíme říkat, že jim už nemůžeme pomoci. V současné době ty nejmodernější lineární urychlovače, které také máme k dispozici, jsou schopny garantovat třímilimetrovou přesnost. Objem, který jsme schopni ozářit, je čtyři krát čtyři centimetry, ne menší. Nový přístroj nám umožní submilimetrovou přesnost – 0,1 milimetru – a ozáří objemy nekonečně malé. Se stejnou precizností jako gama nůž ozařuje mozek, cyberknife ozařuje nádor kdekoliv jinde v těle – třeba na páteři nebo v plicích. Dokáže ozářit i nádor, který se hýbe,“ vysvětlil přednosta onkologické kliniky David Feltl.

Fakultní nemocnice letos investuje do nového vybavení okolo jedné miliardy korun. Prostředky na to získává z vlastních zdrojů, evropských fondů a dalších dotací. Velká část peněz putovala kromě onkologie také do vybavení a obnovy traumatologického centra, které zachraňuje životy lidí po úrazech. „Pořídili jsme nové CT přístroje, vybavení pro traumatologickou jednotku intenzivní péče i řadu převozových rentgenů,“ uvedl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. V rekonstrukci traumatologie bude nemocnice pokračovat i příští rok.

Ležáci dostanou pohodlnější matrace


Vedení nemocnice předpokládá, že příští rok půjde na investice minimálně půl miliardy korun. Počítá se například s rekonstrukcí centrální sterilizace za dvě stě milionů korun, vybudováním infekčních operačních sálů za pětadvacet milionů korun. Za dvacet milionů korun se zmodernizuje a zefektivní nemocniční informační systém, patnáct milionů korun půjde na lepší ekonomický informační systém a rehabilitace spolkne dvacet milionů.

„Pro pacienty to například znamená, že nebudou muset tak dlouho jako doposud čekat na vyšetření na magnetické rezonanci, protože zakoupíme ještě jeden tento přístroj. Nástroje a další pomůcky, které mají být sterilizovány, budou vyčištěny ještě lépe, rychleji a levněji. Díky dvěma novým operačním sálům odlehčíme těm stávajícím, protože infekční pacienti budou operováni jenom tady. Pořídíme také třicet antidekubitních matrací, čímž se zkvalitní péče o dlouhodobě ležící pacienty. Nový informační systém nám umožní spojit se přímo s ordinacemi praktických lékařů, ti pak budou moci pacienty na zákroky či vyšetření objednávat přímo,“ popsal Němeček.