Když kostel lidé míjejí nyní, obepíná ho lešení. Opravuje se totiž věž, která je v havarijním stavu. Na její opravu přispělo město Ostrava milionem korun a200 tisíc přidalo biskupství.„Jenže při opravě věže se zjistilo, že by potřeboval zrenovovat kříž. Na co se sáhne, to se rozpadá pod rukama,“ říká Miriam Prokešová, která se na záchranu kostela snaží shánět sponzory.

A přidává další příklad. Když se podařilo sehnat z Nadace OKD peníze na opravu vitráže nad hlavním vchodem, ukázalo se, že se nemůže vložit zpět, protože okolní zdivo je tak zvětralé, že se nejdříve bude muset obnovit.

Velcí sponzoři na adventní koncert nepřišli


O záchranu kostela se snaží tamní farář s místními patrioty. Ti proto založili Sdružení pro památkovou obnovu hrušovského kostela, jehož členové se snaží různými aktivitami získat potenciální sponzory. Nedávno sdružení uspořádalo v kostele adventní koncert s dobrovolným vstupným, které bylo věnováno právě na opravy. Vybralo se sedm tisíc korun.

„Ten den byla hrozná zima, ale lidé přišli. Lavice byly plné a koncert byl krásný. I těch sedm tisíc korun, co se vybralo, je pěkných. Bohužel z velkých sponzorů, kterým jsme posílali pozvánky, nepřišel myslím ani jeden,“ podotkla Prokešová s tím, že oslovili34 slezskoostrav­ských firem.

Celkem jsou potřeba čtyři miliony


Přes malý úspěch se sháněním velkých sponzorů se při záchraně kostela podařilo už pár věcí udělat. Po mnoha letech jsou například opět funkční věžní hodiny a do kostela se vrátila socha Panny Marie, zničená po povodni v roce 1997. Nemalou částkou přispěl – konkrétně na oplocení kostela – například starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

S obnovou kostela v rámci finančních možností chtějí pokračovat i v příštím roce – to se plánuje například venkovní osvětlení. Sdružení plánuje i uspořádání několika benefičních koncertů, například koncert Marie Rottrové počátkem dubna. Obvod také usiluje o to, aby byl kostel zapsán do seznamu kulturních památek. Celkem by hrušovský kostel potřeboval na opravy nejméně čtyři miliony korun.