Součástí koncertu v kostele svatého Jakuba staršího v Ostravě-Plesné bude totiž sbírka právě na podporu dobrovolnictví. „Peníze budou určeny na to, abychom mohli chodit za seniory do domovů důchodců a za dětmi do nemocnic a kojeneckého ústavu,“ říká Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra Adra v Ostravě.

O dobrovolnictví v Ostravě je velký zájem. Jak mezi lidmi, kteří chtějí pomáhat, tak mezi zdravotnickými a sociálními zařízeními, kteří o dobrovolnictví stojí. Vědí totiž, jak důležité je, když se pacientům v nemocnici nebo seniorům v domovech důchodců někdo věnuje, naslouchá jim, povídá si s nimi, hraje hry či jim čte.

Dobrovolníci po pár měsících ztrácejí motivaci


Přes20 dobrovolníků z Adry a také asi deset studentek z Vyšší odborné školy sociální například pravidelně dochází do domova pro seniory Iris v Ostravě-Mariánských Horách, kde si spolupráci s nimi pochvalují. „Našim klientům to přináší zpestření volných chvil, dostanou se častěji ven, dobrovolníci s nimi chodí na procházky či do cukráren. Přináší to hodně dobrého,“ konstatovala Svatava Kolářová, vedoucí sociálního úseku domova pro seniory Iris.

V Ostravě a Bílovci, kde dobrovolníci pomáhají v tamní nemocnici v oddělení následné péče, už má aktuálně Adra 330 spolupracov­níků. „Chceme naše programy zkvalitňovat a připravovat i více jednorázových akcí pro děti. Chceme dobrovolníky podporovat, aby v této činnosti vydrželi a měli motivaci na delší dobu,“ popsala Hoferková. Dobrovolnictví je totiž poznamenáno poměrně velkou fluktuací – někdo vydrží pomáhat jen dva tři měsíce.

Dobrovolníkem se mohou stát lidé od patnácti let, s čistým trestním rejstříkem a musejí doložit lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti pro tuto činnost. Pro nové dobrovolníkyAdra organizuje přípravné semináře. Docházet pak mohou například za dětmi do Vítkovické nemocnice, na Fakultní nemocnici do dětské kliniky, do dětského centra Domeček v Ostravě-Zábřehu anebo za seniory do domova pro seniory Iris v Mariánských Horách či do Slunečnice v Porubě.

Novoroční charitativní koncert, který pořádá Adra, začíná 3. ledna v 16 hodin v kostele svatého Jakuba staršího v Ostravě-Plesné na Dobroslavické ulici. Vstup je zdarma. Zazpívá Barbora Čechová, na varhany zahraje Adéla Bochňáková za doprovodu sboru Worship.