Z obchodů a dalších prostor policisté, hasiči a záchranáři evakuovali na dva tisíce lidí včetně prodavačů. „Vážení návštěvníci, z technických důvodů se co nejrychleji odeberte k východům, jděte směrem na parkoviště a co nejrychleji opusťte nákupní centrum, z bezpečnostních důvodů je uzavřen vstup do podzemních garáží,“ ozvalo se v neděli po osmnácté hodině v areálu Shopping Parku.

„Co se děje? Je to nějaké cvičení, nebo se fakt něco stalo?“ ptali se vystrašení návštěvníci nákupního centra členů ochranky. Dostalo se jim odpovědi, že nějaký anonym prý nastražil v areálu bombu a policisté teď musejí všechno prohledat a zjistit, zda šlo o planý poplach, nebo skutečně hrozí nebezpečí. „No tak to je teda blbá sranda, toho chlapa bych nejraději nakopal do…Auto mám dole v garáži, v něm oblečení, a teď musím na mráz jenom v džínách a v mikině. Vůbec nevím, jak dlouho to bude trvat, a hlavně jak se dostanu domů do Frýdku-Místku,“ nadával jeden z nakupujících.

Přidávali se k němu další. Většinou šlo o lidi, kteří zaparkovali auto v podzemních garážích, nechali v něm svetry, bundy, čepice a vyšli si na nákupy jen polehku. Teď se ocitli v situaci, kdy se k vozidlu dostanou až někdy pozdě v noci či k ránu a policisté je nutí kvůli bezpečnosti opustit teplo nákupního centra.

Žena musela vyjít ven s mokrou hlavou


„S kamarádkami jsem právě běhala ve fitcentru, kolega se zrovna sprchoval, když se ozvalo hlášení. Byly jsme uřícené, zpocené, ale poslechly jsme nařízení. Ovšem co to s námi udělá venku na mrazu, to fakt nevím. Vidím to minimálně na angínu nebo pořádnou chřipku. Někteří museli jít ven jenom v triku,“ popsala situaci jedna ze sportovkyň.

Velké obavy o své zdraví měla i žena, které kadeřnice v době vyhlášení evakuace myla hlavu, vlasy si nestačila ani vysušit. Starosti měla i budoucí maminka. „Mám měsíc před porodem, a to mám jít ven jenom v mikině? Kamarádka tu má čtyřletého syna, také jenom ve svetru,“ popsala situaci mladá žena, která nakonec vše vyřešila tím, že si zavolala taxi.

Policisté i ochranka se lidem omlouvali: „Opravdu musíte ven, to si nikdo nevezme na odpovědnost nechat vás tady. Co když to opravdu bouchne?“ Dočasné útočiště pak našli lehce oblečení lidé i personál centra ve vytopeném autobusu hasičů, který byl pro přečkání situace přistaven.

Muži hrozí tři roky za mřížemi


Nicméně právě tato skutečnost pravděpodobně iniciovala další telefonát muže na linku 112. Volající sdělil, že uloženou bombu odpálí za několik minut. Řekl také, aby autobus odjel, neboť dochází k plýtvání naftou,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Policisté všechny prostory prohledali, nic podezřelého ale nenašli. Celá akce skončila po necelých čtyřech hodinách. Krátce poté přišel na jedno z ostravských policejních oddělení dvaačtyřicetiletý opilý muž, který oznámil, že je autorem výhrůžných telefonátů. Dechová zkouška ukázala, že měl v krvi 2,8 promile alkoholu. „Řekl, že se chtěl takto dostat do tepla. Blíže to však nespecifikoval. Ovlivněn alkoholem také policistům sdělil, že motivem měla být skutečnost, že je osobou bez domova a nemá kde spát,“ uvedla Holčáková.

Vzápětí skončil na záchytce, kde byl v pondělí po vystřízlivění obviněn ze šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až tři roky vězení. Při pondělním výslechu se již k motivu nevyjádřil.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, JAROSLAV PERDOCH