V současnosti obývá tento ostravský útulek 131 opuštěných psů.

„V posledních dvou letech máme v útulku už prakticky pořád více než 130 psů. Doby, kdy jsme tady měli třeba méně než stovku pejsků, jsou pryč. Klesají zároveň i počty lidí, kteří jsou ochotni si vzít psa z útulku do náhradní péče,“ uvedla Věra Hurychová z třebovického útulku.

Podle ní v porovnání s předchozími silvestry při posledních oslavách vítání nového roku přibylo v útulku daleko méně psů, kteří se zaběhli či ztratili. „Lidé zřejmě tentokrát dávali na své čtyřnohé miláčky větší pozor. Měli jsme sice jednu kuriózní žádost majitelky psa, která si poslední den roku po poledni uvědomila, že nemá pro svého psa tabletky na uklidnění, a požádala nás o ně. Jinak to ale proběhlo relativně v klidu,“ dodala Hurychová.

Pracovníci evidují ztráty a nálezy


Podle ní se ale stále objevují případy, kdy lidé zjistí, že se o svého psa nemohou či nechtějí starat a uvážou jej vodítkem ke stromu či na jiném místě. „Objevují se i případy, kdy tito lidé dokonce zavolají do útulku a oznámí, že na konkrétním místě je pes uvázaný. Samozřejmě ale nepřiznají, že jde o jejich psa. Protože Ostrava nemá vyhlášku o povinném čipování psů, je dohledání majitele psa velmi obtížné,“ uvedla dále pracovnice třebovického útulku.

Naopak někteří lidé, kteří si psy nechali očipovat, občas možnosti současné techniky přeceňují. „Nebývá to často, ale už jsme řešili žádosti, kdy se majitelé ztracených čtyřnohých miláčků s čipem ptali, jestli bychom jim nemohli psa vyhledat pomocí systému GPS. To sice neumíme, ale alespoň se snažíme vyjít vstříc a vedeme knihu ztrát a nálezů. Pokud se k nám do útulku dostane pejsek, který přibližně odpovídá popisu dodanému jeho majitelem, oznámíme jim to. Není to sice naše povinnost, ale na druhé straně nemáme zájem držet psy dlouho v zajetí. Pokud se tak podaří alespoň občas dostat psa zpátky k původnímu majiteli, tak to má smysl,“ sdělila Hurychová.