Situaci navíc ztížila řada dopravních nehod.Většinou se naštěstíjednalo o drobné kolize, kteréskončily jen pomačkanými karoseriemi. Za havarovanými vozy se však tvořily dlouhé kolony. Vážnější nehoda se stala v dopoledních hodinách poblíž křižovatky ulic Varenské a Českobratrské v Ostravě, kde auto zachytilo a zranilo chodce přecházejícího pro přechodu.

Policisté také vyjížděli ke kolizitří vozidel, která se po ránu stala na silnici I/56 mezi Kozmicemi a Hlučínem. Jedna osoba byla lehce zraněna.K několika nehodám došlo i na dálnici D1. Například před odbočkou na ulici Rudnou ve směru od Brna se střetla dvě auta. Za Klimkovickým tunelem nákladní vozidlo narazilo do svodidel.

Sníh ucpal výhybky


Na mnoha zasněžených silnicích po celém kraji se doprava zcela zastavila nebo výrazně zpomalila. Například na trase Hlučín–Ostrava se fronty táhly až do Ludgeřovic. V Ostravě-Porubě za křižovatkou ulic Opavské a 17. listopadu ráno zablokovalo několik kamionů částsilnice ke Globusu adále na Opavu. Problémy měla i nákladní vozidla jedoucí po silnici I/57 mezi Opavou a Fulnekem. Několik kamionů nevyjelo do kopce mezi obcemi Březová a Lesní Albrechtice.Těžká auta stálarovněž pod kopcem v Třinci-Neborech.

Provoz ostravských tramvají zbržďovaly výhybky zasypané sněhem. Ty jsou sice vytápěné, ale příval sněhu byl dopoledne tak silný, že ho nestačily roztápět, a musely se proto dočišťovat mechanicky. „Největší zpoždění pak vzniklo na ulici Místecké, kde jsme ráno od šesti do půl sedmé museli odklonit dopravu, a to kvůli poruše tramvaje,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Jaká byla Vaše středeční cesta do zaměstnání nebo do školy? Museli jste svá auta lovit ze závějí, nebo jste raději vsadili na tramvaj? Jak se jeloautobusy nebo trolejbusy? Jsou všechny cesty ve městě v rámci možností sjízdné a chodníky schůdné? A líbí se Vám, že dorazila pravá ladovská zima? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

S mírným zpožděním jezdily dopoledne i některé trolejbusové spoje, po 11. hodině už ale fungovaly podle jízdních řádů. Autobusy měly problémy hlavně v okrajových částech krajského města, kde byly silnice hůře sjízdné. Některé problémy v městské hromadné dopravě byly také důsledkem dopravních nehod. Způsobili je vesměs řidiči osobních aut, kteří nezvládli řízení a v několika případech narazili do autobusů a jednou i do tramvaje.

„Apelujeme na řidiče, aby jízdu přizpůsobili současným klimatickým podmínkám a zasněženým vozovkám. Dále lze doporučit, aby mezi jednotlivými vozidly zachovávali bezpečnou vzdálenost, neboť se na sněhem pokryté vozovce prodlužuje délka brzdné dráhy, a proto dochází k častějším nehodám,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Sněžit bude i nadále


„Apel však platí také pro chodce, aby nevstupovali bez rozmyslu před vozidla na zasněžené přechody, které nejsou kvůli sněhu vidět, stejně jako dopravní značky. Přecházet by měli až v době, kdy je to bezpečné a řidič vozidla stačí na situaci zareagovat. Ubrzdit osobní či nákladní vozidlo na zasněžené vozovce, pokud před ně znenadání vstoupí chodec, je problematické,“ dodala Holčáková.

Složité to měli i lidé, kteří se museli brodit přes chodníky, kteréještě nebyly od sněhové nadílky odklizeny. Podle předpovědi meteorologů bude slabě sněžiti v noci a ve čtvrtek.Podobná situace jako ve středu by se tedy mohla opakovat i v následují­cích dnech.

JAROSLAV PERDOCH, IVA HAVLÍČKOVÁ, MARTIN PLEVA