Když se v Proskovicích vypnula elektřina před Vánocemi v průběhu pečení cukroví, hospodyňky to pěkně naštvalo. „Bylo to nepříjemné, nemohla jsem péct, vařit, psát seminární práci do školy, nic. Jen čekat, až proud zase naskočí,“ říká jedna z obyvatelek Proskovic.

Přerušení dodávek elektřiny ovlivnilo i chod místní radnice. „Dva dny nefungovala elektřina od osmi do16 hodin. Nedalo se použít nic kromě mobilních telefonů. Tak jsme první den udělali pochůzky po všech rajonech obvodu a druhý den jsem dal lidem volno,“ uvedl starosta Proskovic Jiří Matěj.

Energetici slibují větší spolehlivost dodávky


Tehdy šlo o plánované odstávky. Pár dnů před Vánocemi se ale situace opakovala. „To se vypnula elektřina v pět odpoledne. Pak ji asi jedenáctkrát zapnuli, ale neúspěšně, a tím odcházely různé spotřebiče. Lidé začali bombardovat mě a já zase ČEZ. Domluvit se s nimi a dozvědět se nějaké informace je ale složité,“ konstatoval starosta.

Nepříjemné vypínání elektřiny v Proskovicích už ale podle informací společnosti ČEZ skončilo. A navíc by v této části Ostravy měly dodávky fungovat spolehlivěji než dříve. „Odstávky byly naplánovány v souvislosti s opravami na distribučním zařízení. Jejich cílem je zajistit spolehlivé dodávky zákazníkům v uvedené lokalitě. Konkrétně probíhala rekonstrukce vedení velmi vysokého napětí, které Proskovicemi prochází,“ vysvětlila mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová s tím, že práce na rekonstrukci skončily v závěru loňského roku.

Zažili jste zmíněné výpadky proudu na vlastní kůži? Jak jste černé hodinky prožívali? Nebo víte o problematické dodávce elektřiny v jiné lokalitě? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Dodala, že společnost si je vědoma, jak nepříjemné jsou odstávky elektřiny pro zákazníky. Snaží se proto o nich informovat s dostatečným předstihem a práci provést co nejrychleji. K omezení dodávek elektřiny zákazníkům přitom přistupuje společnost pouze tehdy, pokud nejde opravy provádět takzvanou metodou práce pod napětím. V tomto případě není odběr elektřiny omezený, a že se někde opravuje vedení, lidé ani nepoznají.

Podle starosty Proskovic dochází k neavizovaným výpadkům dodávek elektřiny v tomto obvodu poměrně často a nevěří, že uvedená rekonstrukce situaci vyřeší. „Obávám se, že to nepomůže, Proskovice jsou podle mě napájeny z jiného zdroje,“ míní starosta.

Se situací, kdy nefunguje elektřina, se lidé setkávají nejčastěji v horských oblastech. To se jedná o takzvané poruchové výpadky, které vznikají při nepříznivém počasí, tedy při bouřkách, silném větru nebo když napadne hodně mokrého sněhu, pod jehož tíhou padají na vedení větve a stromy.