Většina karambolů byla drobnějších a způsobilo je nedodržení bezpečné vzdálenosti. Na mnoha místech se ale tvořily kolony, některé silnice byly dočasně uzavřeny. Kuriózní střet se odehrál kolem poledne na křižovatce ulic Plzeňské a Mitrovické v Ostravě, kde se osobní vozidlo srazilo s cyklistkou. Pětačtyřicetiletá žena na kole utrpěla lehčí poranění.

Nehody se nevyhnuly ani dálnici D1. Odpoledne byl na dvě hodiny kvůli třem haváriímna 320. kilometru uzavřen úsek mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem. Od Bělotína byl provoz odkloněn na silnici číslo 48 ve směru na Ostravu a ve směru od Hladkých Životic na silnici číslo 47 na Fulnek a Odry. Další nehoda se stala na 339. kilometru dálnice ve směru na Ostravu v okolí Bílovce. Řidič nezvládl řízení a narazil do levého svodidla.

Autobusy měly potíže v kopcích


„Jinak je situace na silnicích Moravskoslezského kraje celkem klidná, co se týká dopravních nehod. Tento stav se ale každým okamžikem může změnit, což samozřejmě ovlivní hlavně všichni účastníci silničního provozu,“ uvedl Stanislav Sobol z moravskoslezské policie.

„Je potřeba, aby řidiči přizpůsobili jízdu stavu vozovky a svým schopnostem. Je nutné dodržovat dostatečné bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a uvědomit si, že brzdné dráhy se na zasněženém povrchu prodlužují a vozidlo reaguje jinak. Totéž samozřejmě platí i pro jízdu po ostatních komunikacích,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Obavy z toho, že by přívaly sněhu mohly ochromit ostravskou městskou dopravu, se naštěstí do pátečních večerních hodin nepotvrdily. „Sjízdnost jednotlivých komunikací je s nepřestávajícím sněžením stále komplikovanější. K výraznějším potížím až na několik menších dopravních nehod spojených s krátkou nepravidelností městské hromadné dopravy však nedošlo,“ řekl večer mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht s tím, že problémy se objevily pouze na tradičních místech, jako jsou Holšťálkovice, Plesná nebo Radvanice, kde jsou úzké kopcovité vozovky se zhoršenou sjízdností.

Cesty udržujítaké hasiči


Velké problémy působil sníh řidičům městské hromadné dopravy i v prudkém stoupání u stadionu Baníku na Bazalech ve Slezské Ostravě. Protože silničáři měli plné ruce práce s odklízením sněhu v jiných částech města, trolejbusy i automobily čekaly na příjezd techniky v tomto úseku několik hodin.

S přívaly sněhu v moravskoslezské metropoli od rána zápolilyrovněž Ostravské komunikace. „Od osmé hodiny ranní, kdy pomalu začínalo v Ostravě sněžit, vyrazilo do ulic všech14 sypačů, které má naše společnost k dispozici,“ řekl Jiří Maléř z Ostravských komunikací. V ulicích se objevilo také osm traktorů s radlicemi, silnice upravují i nákladní automobily se závěsnými pluhy.

Ty byly instaloványtaké na šest vozidel hasičského záchranného sboru. „Jezdit mají hasiči až do doby, kdy vytrvalé sněžení přestane, není vyloučeno, že budou takto „zasahovat“ i v noci. Posádky hasičských vozidel se budou po třech hodinách střídat. Mezi šesti vozidly Tatra jsou hlavně cisternové stříkačky. Na přední části mají umístěny speciální rámy, na něž se přímo v Ostravských komunikacích montují radlice. Jedno namontování trvá zhruba půlhodinu,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Šoféři jsou ukáznění


„Pokud nedojde k neočekávanému zhoršení, měli bychom situaci zvládnout,“ uvedl Jiří Maléř popátečním večerním zasedání krizového štábu města, který byl svolán vpodvečer. „Na silnicích byla veškerá technika, kterou máme na zimní údržbu k dispozici. S pluhy jezdila i vozidla záchranné služby a traktory,“ doplnil Maléř.

Krizový štáb se dohodl i na tom, žev sobotudopoledne se znovu sejde a probere s ostravskými obvody možnosti odvozu sněhu, čištění kanalizačních vpustí a další kroky, které by měly vést po víkendu k úklidu města od velkého množství sněhu. Maléř také podotkl, žese vzhledem k situaci chová ohleduplně i naprostá většina motoristů.

Se sněhovou nadílkou celý den bojovalo i mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava. „Žádné lety nebyly kvůli počasí zrušeny, dráhy udržujeme provozuschopné,“ řekla v pátek odpoledne mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Pohotovost mají i železničáři


Vytrvalé sněžení zatím nezpůsobuje na severovýchodě republiky výraznější zpožďování vlaků. Regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubováv pátek odpoledne na dotaz uvedla, že vlaky jedoucí přes Ostravu nenabírají více než patnácti- až dvacetiminutové zpoždění. Mluvčí společnosti Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se stará o průjezdnost tratí, Pavel Halla uvedl, že na železničních tratích v republice byl v souvislosti se sněžením vyhlášen druhý stupeň pohotovosti.

„Znamená to, že jsme dohodnuti s firmami, které budou připraveny v případě nutnosti vyjet na tratě a začít s odstraňováním sněhu. Naši pracovníci mají takzvanou domácí pohotovost a budou připraveni vyjet případně na železnici s frézami a pluhy. To však připadá v úvahu v případě, že by napadalo minimálně40 centimetrů sněhu nebo se začaly vytvářet sněhové závěje,“ dodal Halla.

Žádné problémy zatím kvůli silnému sněžení nehlásili v pátek odpoledne na severovýchodě republiky ani energetici.

Radost pořádný příděl sněhu naopak přináší milovníkům zimních sportů a dětem, které si užívají sáňkování a stavění sněhuláků.

JAROSLAV PERDOCH, BŘETISLAV LAPISZ, MARTIN PLEVA, ŠÁRKA MRVOVÁ