Proměnlivé počasí totiž způsobuje tání a následné namrzání sněhu na střechách. Při napadnutí dalších vrstev sněhu může dojít k přesáhnutí hodnoty určené pro nosnost konkrétní střechy,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že podobná situace vznikla v Moravskoslezském kraji i před čtyřmi lety – v lednu 2006, kdy museli hasiči vyjíždět ke čtyřem desítkám propadlých, pobořených a staticky narušených střech. Nejvážnější případ se stal 3. ledna 2006, kdy se ve večerních hodinách propadla střecha ostravského supermarketu Lidl a zranila jednu z prodavaček.

Hasiči začali s odstraňováním sněhových a ledových jazyků a rampouchů o uplynulém víkendu. „Zaměřovali se na objekty v majetku či správě státu, kraje, obcí a jejich firem a dalších subjektů – například na školy, divadla, nemocnice, sociální ústavy. Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby,“ doplnil Kůdela.

Hasiči už několik let vydávají na svém webu www.hzsmsk.czaktualizovaný seznam firem, které za úplatu odstraňují sníh a nebezpečné ledové rampouchy ze střech. „Letošní zimu zatím tuto činnost v kraji potvrdilo18 firem,“ uzavřel Kůdela, který zdůraznil, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů je v první řadě povinností jednotlivých majitelů domů a objektů.