Nejen zmiňovaná Dolní oblast Vítkovic, ale i Černá louka, Karolina či budoucí fotbalový stadion jsou totiž projekty, které při našem rozhovoru přijdou na řadu. A protože Světlík neubere ze svého nadšení bavit se o nové výstavbě, musejí si nějakou tu minutku navíc počkat i ti, kteří s ním mají domluvenou schůzku hned po nás. Snad se jim jeho asistentka také tak mile omluvila slovy, že když jde o Dolní oblast a další projekty, pak je to vždycky na dlouho…

Začněme Dolní oblastí Vítkovic, kterou jste teď probíral s architekty. Co je zde nového?

Za námi jsou demoliční práce a začínáme rekonstruovat plynojem, šestou ústřednu a vysokou pec. Děláme to postupně, nemáme megalomanské úvahy. V průběhu řešení navíc přicházejí další a další náměty. Například budovu starého ředitelství Vítkovic chceme předělat na vývojové centrum. Spolu s tím pracujeme na velkém projektu, kterým by mělo být Science learning centrum.

O co se bude jednat?

Půjde o novou budovu kousek od šesté ústředny, v níž se budou nacházet moderní interaktivní věci a sloužit bude pro výuku a zábavu žáků, studentů i veřejnosti. Zajímavostí zde bude také obrovské zrcadlo na budově, ve kterém člověk, který bude přijíždět k Dolní oblasti, uvidí celý tento industriální skvost jako na dlani. Čím blíž bude, tím se bude pohled různě měnit, stejně tak při změně denního světla nebo počasí.

Kdy by měla Dolní oblast začít sloužit lidem, studentům?

Hlavní objekty jsou naprojektované, jejich realizace je naplánována v letech 2011 až 2012. Pro stavbu Science learning centra se nyní dělá dokumentace a pracuje se na tom, abychom se mohli zúčastnit soutěže, která bude někdy ke konci června. Budeme soutěžit o finanční prostředky, protože takovýto projekt není záležitost, která by se dala dělat jen z privátního kapitálu.

Jste znám svou podporou kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Jak vnímáte záměr postavit v rámci tohoto projektu na Černé louce kulturní stánky, ale i školu či školku?

Na úvod musím poznamenat, že Evropské hlavní město kultury je velmi dobrý projekt. A je strašně dobře, že se nyní kvůli němu v Ostravě zpracovává vize o tom, jak tady do budoucna dělat kulturu. To tady chybělo! Ať Ostrava ten titul nakonec získá, nebo nezíská, musí se za tou vizí jít. U Černé louky pak vidím jako podstatné to, že se vedení města konečně zamyslelo, co s volným prostranstvím, a definovalo toto území rozvoje jako celek. To, že ho nerozporcovali mezi developery, kteří by si tam udělali každý něco podle svého, vnímám jako obrovský posun v myšlení města.

Volnočasové aktivity nejsou jen kultura, ale i sport. Jak se díváte na záměr výstavby nového fotbalového stadionu?

Já sice inklinuji více ke kultuře, ale sport považuji za další důležitou součást volnočasového vyžití. Vždyť se mu věnujeme i v rámci Dolní oblasti. Uvažovali jsme o využití haldy v Hrabové – mohlo z ní být třeba logistické centrum, které by nám přinášelo peníze. Ale chceme toto unikátní místo zpřístupnit lidem. Proto by tam mělo vzniknout golfové hřiště, ale také třeba víceúčelová hala, kde se bude dát hrát třeba dnes tak populární badminton a jiné sporty.

A ten stadion?

Jsem rád, že došlo k rozdělení původního projektu a že se nebude dělat jeden megastánek ve Vítkovicích, který by řešil všechno a nic. Mít velký stadion s atletickou dráhou je sice krásné, ale z dnešního pohledu zastaralé. Třicet let se v Evropě taková hrůza nepostavila. Je proto dobře, že se první studie hodila do koše. Koncepce dvou stadionů je mnohem lepší. Rekonstrukcí vznikne moderní atletický stadion a ten pro fotbal vznikne zvlášť tak, aby splňoval evropské parametry.

Jak by tedy měl podle vás fotbalový chrám Ostravy vypadat?

Pokud má mít hlavu a patu, je třeba si uvědomit, že vznikne nejen pro Ostravu, ale pro celý zdejší velký region včetně sousedících území na Slovensku a v Polsku. Takovýto nový stadion ve střední Evropě musí mít kapacitu kolem30 tisíc lidí. Důležité je také jeho umístění, aby byl dobře napojený na infrastrukturu, a sloužil tak opravdu nejen místním lidem, ale návštěvníkům ze široka daleka.

Svinov díky dálnici i vlakovému nádraží logistickým požadavkům zřejmě vyhovuje na jedničku.

Ano, Svinov tyto důležité parametry splňuje dobře. Díky dobré infrastruktuře totiž pomůže stadionu přitáhnout obrovské množství lidí a ten se může stát fenoménem. Důležité ale je, aby se tam každý týden něco dělo. Na druhé straně je ale třeba ho stavět s určitou střídmostí. Neutrácet třeba za nějaké předražené kachle, jako se to v Česku stává.

Pojďme dál – článkem mezi Dolní oblastí Vítkovic a Černou loukou je Karolina. Její výstavba by se sice údajně měla brzy rozjet, nemrzí vás však to dlouhé zbrzdění?

Vnímám strašně špatně, že se Karolina zastavila. Ostravě to určitě u široké veřejnosti hodně poškodilo jméno. Byli jsme kvůli ní jako město znovu vnímáni jako špatná adresa. Navíc si myslím, že Multi Development klidně mohl pokračovat v menším měřítku nebo v pomalejším tempu. Vadilo nám i to, že Nová Karolina byl takový apendix centra Ostravy špatně napojený na další části města. Měla by tam být přece síť ulic, aby se lidé mohli procházet přes centrum, Černou louku, Karolinu, Dolní oblast. Přál bych si, ať se opravdu začne stavět a ať je to nakonec příjemná záležitost.

Jak se vám samotnému vlastně bydlí v centru Ostravy?

Cítím se tam úžasně. Bydlení v centru Ostravy, to je klidná a příjemná záležitost. V soboty a v neděle je tam sice až příliš mrtvolno, ale pro mě je ten klid příjemný. To, o co se ale snažíme, je udělat širší centrum atraktivní pro život. Dostat lidi z hypermarketů a připravit jim alternativu v podobě pestrých kulturních či sportovních aktivit.

Pořád se v souvislosti s vámi hovoří o mecenáši kultury, přestavbě Dolní oblasti Vítkovic. Ale co strojírenský holding, v jaké kondici je vaše továrna?

Samozřejmě máme strategii, jak dělat byznys. To se ale nedá prezentovat mediálním způsobem – je to složitá záležitost, kterou provází spousta obchodních tajemství. Vsadili jsme před lety na inženýring, na vlastní know-how, na věci s vyšší přidanou hodnotou. A to nám dnes roste. Tím nechci říct, že se nám nevyhýbají komplikace. Není to na žádné zpěvy, ale základna funguje. Tento rok bude složitější, ten příští asi zčásti taky, ale zainvestovali jsme do moderních technologií a díky tomu se poměrně obstojně držíme a rozumným způsobem proplouváme na krizí rozbouřeném moři.