Končíme! Tuto výzvu nyní zřejmě uslyší z čím dál více politických míst sedmatřicetiletý Jan Stoklasa, který se chtěl v blížících se volbách posunout dokonce do Parlamentu ČR. Na zatím ještě stále radního Moravskoslezského kraje, člena zastupitelstev Ostravy a centrálního ostravského obvodu, se totiž provalil velký problém.

O PODIVNÉM HODNOCENÍ NA WEBU A DALŠÍM VÝVOJI KAUZY ČTĚTE v pátečním tištěném Deníku.

Deník ve středu odhalil Stoklasovy podnikatelské aktivity ve firmě F.N.B. – First North Business, která je nyní s milionovými dluhy v konkurzu a která byla za velmi podezřelých okolností v červnu loňského roku převedena na nastrčeného bílého koně, jehož se nemůže dopátrat ani soud.

Podle dalších zjištění Deníku loni skončila v konkurzu i firma Avacell, v níž byl Stoklasa jednatel. A to mimo jiné i s Arnoštem Kudělou, který s ním figuruje jako původní vlastníktaké ve F.N.B. Nesplacené dluhy po Avacellu přesahují pět milionů korun.

„Takováto záležitost mediálně poškozuje obraz vedení kraje a rady kraje. Samozřejmě se touto situací bude zabývat Stoklasova mateřská organizace ČSSD, která bude požadovat vysvětlení této kauzy,“ vyjádřil se k případu moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. „Můj názor je ten, že do doby, než se vysvětlí celá záležitost, by měl Jan Stoklasa pozastavit své členství v sociální demokracii a neměl by působit ani jako člen rady kraje. Tuto věc může řešit rezignací on sám, případně je to v kompetenci zastupitelstva kraje, které proběhne 17. února,“ dodal ještě Palas.

Po firmě zbyly špulky nití


Krajský předseda sociálních demokratů a ostravský primátor Petr Kajnar míní, že pokud nyní Stoklasa sám nepožádá o pozastavení členství ve straně, bude tato věc navrhnuta na nejbližším zasedaní krajského výboru ČSSD. „Budeme jednat rychle,“ uvedl Kajnar s tím, že o další budoucnosti Jana Stoklasy v zastupitelstvu města a jeho komisích by se mělo rozhodovat až poté,když by byl za problémy s podnikáním trestně stíhán.

Věřitelé společnosti F.N.B – First North Business zatím mohou pouze truchlit. Jak se ve středu ukázalo u prvního přezkumného jednání u Krajského soudu v Ostravě, insolvenční správce bude mít velmi těžkou práci, aby jejich celkově mnohamilionové pohledávky uspokojil. Po ex-Stoklasově firmě totiž jako majetek zůstalo jen devět balíků nití a pár palet bavlněné příze. A pak ještě21 tisíc korun na účtu a také nákladní vozidlo Volkswagen, nad kterým se však slehla zem.

„O autě se nic neví, požádal jsem policii, aby ho vypátrala, ale zatím se nenašlo,“ sdělil soudu insolvenční správce Jan Abrahámek a dodal, že aby neměl starostí málo, musí ještě ze skladů firmy v Mošnově na náklady řízení nechat vyklidit a někde archivovat stohy listin.

Poškození uvažují ospolečné žalobě


Kromě současného vlastníka F.N.B – First North Business, neboli bílého koně případu Štefana Palča, o jehož nezvěstnosti již Deník informoval, by měl nyní ve firmě figurovat jako jednatel ještě šestadvacetiletý František Žůrek. Ani ten však není k dohledání. „Snažím se mu volat, telefon nebere. Nepřebírá poštu, a to ani tu od soudu. Je to podruhé v mé kariéře, kdy jsem se setkal s případem, kde je někdo očividně takhle nastrčený jako bílý kůň,“ podotkl ještě insolvenční správce.

Věřitelé, kterých se s pohledávkami přihlásilo celkem 29, zatím zvažují podání společné žaloby na tři původní vlastníky firmy, tedy i na Jana Stoklasu. Ten však zřejmě bude muset jít k soudu vypovídat tak jako tak. Když se totiž nenajde Palčo s Žůrkem, předvolá si soud předchozí majitele společnosti.

Jan StoklasaDeníku nezvedal telefon. Ve sledování této kauzy budeme pokračovat i v dalších dnech.

Transparency International: Podnikat zastupitelé mohou, ale pouze podle pravidel

Zastupitelé v orgánech územních samosprávních celků mohou podle zákona o střetu zájmů svobodně podnikat. Platí však pro ně určitá pravidla.

„Podle obchodního zákoníku nemůže být politik statutárním orgánem, členem statutárního nebo jiného orgánu právnické osoby, která je podnikatelem, v případě, že vykonával kteroukoliv ze srovnatelných funkcí v právnické osobě, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz. Tato skutečnost je pak důvodem k odvolání z funkce v uvedených orgánech,“ sdělila Katarína Oboňová z Transparency International (TIC).

Podle jejích dalších slov TIC nemůže vyloučit, že se veřejně činné osoby snaží nějakým způsobem zbavit zadlužené společnosti, ačkoliv takové tendence má zřejmě každý podnikatel. „Spíše se setkáváme s případy, kdy veřejní funkcionáři, kterým je zakázáno podnikat, převádějí své podíly ve společnostech na blízké osoby,“ uvedla dále Oboňová.

Závěrem ještě upozornila na situaci, se kterou se TIC rovněž poměrně často setkává. Jde o případy, kdy určitá společnost, v jejíchž orgánech figuruje místní politik, získala veřejnou zakázku od města či obce jenom díky této skutečnosti.

„Teoreticky si proto lze představit situaci, že podnikatelsky nepříliš úspěšná společnost získá veřejnou zakázku nebo jiný majetek ve vlastnictví obce za nápadně výhodných podmínek a díky tomu se její finanční situace značně zlepší,“ dodala Katarína Oboňová.