Gymnázium Hrabůvka

Jako první jsme navštívili Gymnázium Františka Hajdy v Ostravě-Hrabůvce. Místní žáci si jen těžko vzpomínali, kdo to ti radní vlastně jsou.

„Neznáme je, protože pro nás nikdy nic neudělali,“ vykřikovali jeden přes druhého. Nejvíce místní žáky pobuřovalo ostravské životní prostředí, z jehož kvality nebo spíš nekvality viní právě radní. Vedení města Ostravy schytalo od Hrabůveckých i důtku, a to za neodklizený sníh na chodnících.
Celkově zhodnotili gymnazisté představitele města dvojkou.

#nahled|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_hajdy_sip-200.jpg|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_hajdy.jpg|Vysvědčení, které vystavili svým radním žáci ze 7. B Gymnázia Františka Hajdy v Ostravě-Hrabůvce.#

Střední škola služeb a podnikání

Další střední školou, která měla možnost vystavit vysvědčení ostravským radním, byla Střední škola služeb a podnikání v Ostravě-Porubě.
Vysvědčení vypisovaly pouze dívky připravující se na práci kosmetičky. K radním byly o něco kritičtější než hrabůvečtí gymnazisté. Také je nejvíce trápila situace s životním prostředím a nebály se ji oznámkovat dostatečnou, tedy čtyřkou. Podle osmnáctileté Markéty se představitelé Ostravy o stav životního prostředí ve městě zajímají poměrně málo.

Sem tam se objevila nějaká ta pochvala, například od Alžběty, které se líbila vánoční výzdoba Nové radnice na Prokešově náměstí. Osmnáctiletá Lucie viděla jako obrovský problém to, že radní nezabránili výstavbě hypermarketu Interspar v Ostravě-Porubě.

#nahled|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_poruba_sip-200.jpg|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_poruba.jpg|Vysvědčení, které vystavili svým radním žáci ze třídy K 3 Střední školy služeb a podnikání v Ostravě-Porubě.#

Matiční gymnázium v Ostravě

Naše poslední návštěva směřovala k žákům Matičního gymnázia v centru Ostravy. Ani tady nechyběla kritická slova určená představitelům města.
„Na radnici by se měli více zajímat o fungování školy, aby vůbec pochopili její potřeby,“ podělil se o svůj názor Vladimír. Místní studenti si už dlouho přejí školní hřiště a rádi by viděli nějakou pomoc ze strany města.

I tady studenti udělili důtku za špatně odklizené chodníky a také se postavili proti logu Ostrava!!!, které považovali za nesmyslné. Někteří žáci, jako například sedmnáctiletá Magdaléna, chválili radní za organizaci kulturních akcí, jako je například festival Colours of Ostrava.

#nahled|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_maticni_sip-200.jpg|https://g.denik.cz/57/de/2801_ostrava_vysvedceni_maticni.jpg|Vysvědčení, které vystavili svým radním žáci z 3. A Matičního gymnázia v Ostravě.#
>> REAKCE PRVNÍCH MUŽŮ MĚSTA

Kajnar: Chodníkový zákon je nesmysl

Primátor Ostravy Petr Kajnar nevidí nic zvláštního na tom, že mladí lidé nevědí, kdo jsou to radní. „Já když jsem měl18,19 let, jsem se už o politiku trochu zajímal, ale dnešní mladí lidé jsou jiní. Přijde mi docela normální, že nevědí, kdo jsou radní, mají zkrátka jiné starosti. Existují různé životní etapy, ke kterým se vážou určité věci. K mládí to, že se člověk nezajímá o politiku, prostě patří,“ vysvětlil primátor svůj postoj k věci.

Se středoškoláky se Kajnar shodl v případě tzv. chodníkového zákona, který většina z nich kritizovala. „Letos je první zima, kdy funguje. Obce to docela zaskočilo. Nejsou na to připraveny, a navíc to přišlo v době krize. Bez toho, aby dostaly nějaké peníze navíc, se najednou musejí starat o takový kus svého majetku. Tzv. chodníkový zákon je podle mě nesmysl a já sám bych ho nikdy nenavrhl,“ řekl primátor, který dobře ví, že situace se špatným ovzduším štve nejen žáky středních škol, ale vůbec všechny Ostravany.

„Vím o tom, ale nedá se to změnit ze dne na den. Ovzduší se zlepšuje. Sice pomalu, ale jinak to ani nejde. Dnes je znečištění pětinové než před15 lety. Určitě to půjde ještě na polovinu, ale za současného stavu to nezvládneme stlačit na nulu. Musel by se změnit i průmysl a to zase znamená ztrátu zaměstnání pro desetitisíce lidí. Od roku 2012 musejí všechny podniky zapojit nejmodernější technologie, které nepoškozují životní prostředí, a pokud tak neučiní, budou penalizovány. Když se podíváte na sníh, který už v Ostravě leží nějakou dobu, je stále bílý. Kdysi býval černý,“ zhodnotil Kajnar.

Mynář: Doprava je na velmi dobré úrovni

K tomu, že žáci středních škol nepociťují žádnou finanční ani jinou výpomoc od města, se vyjádřil investiční náměstek primátora Zdeněk Trejbal. „Základní věcí je, že zřizovatelem středních škol je kraj. Město je zřizovatelem pouze základních škol, které tak mají v dotacích logicky přednost,“ sdělil a žákům Matičního gymnázia poradil, jak postupovat v případě, že chtějí získat dotaci na nové hřiště, o které tak stojí: „Jedna věc je obrátit se na svého zřizovatele, kterým je kraj. Další možností je zažádat o dotaci například nadaci Duhová energie, která přispívá na výstavbu hřišť až60 procenty z celkové ceny,“ uvedl Trejbal.

S trojkou za dopravu rozhodně nebyl spokojen Vojtěch Mynář,náměstek primátora pro dopravu, komunální a bytovou oblast. „Rozhodně nejsem spokojen. Ale lidé zase musejí pochopit, že nemůžeme přijet pro každého. Podle mého názoru je doprava v Ostravě na velmi dobré úrovni a já si za tím stojím. Co se týká supermarketů, které studentům tolik vadí, tak ty město nestaví. První z nich sice stojí na pozemcích, které patřily městu. Teď už je to věc spíše soukromníků,“ tvrdil Mynář.

„Vždycky existuje možnost zlepšení. Já sám vím, že město má tisíce nedostatků. Jedna věc je znát je a teprve druhá věc je napravit je. Jestli si někdo myslí, že o osudu města rozhodují pouze radní, tak se mýlí. Já mám asi tisíc dobrých nápadů denně, ale dotáhnout něco k tomu, aby se něco natrvalo zlepšilo, trvá desítky let,“ uzavřel primátor Ostravy Petr Kajnar.