Radní kraje, člen zastupitelstev Ostravy a centrálního ostravského obvodu s ambicemi prorazit do Poslanecké sněmovny s průměrnou známkou 2,1 hodnocení na internetu jasně dominuje.
Možná by na tom, že mu lidé na webu dávají takřka samé jedničky, nebylo nic zarážejícího. To by však Stoklasa nesměl být podle odhalení Deníku obestřen velmi podezřelými podnikatelskými praktikami.
Jeho bývalá společnost F.N.B.– First North Busines, která byla záhadně převedena na bílého koně a nyní je v konkurzu, totiž dluží desítky milionů korun. O případ se podle informací Deníku už zajímá i hospodářská kriminálka.
Perfektní a čestný chlapík?
„Pan Stoklasa se mi jeví jako jedna z tváří modernizace ČSSD. Mladý, sympatický, nezkorumpovaný – více takových!“ hodnotila například na webu denikpolitika.cz autorka podepsaná jako Milča radního a dvojnásobného zastupitele. Dala mu samozřejmě jedničku. Ve stejný den na konci prosince loňského roku a v podobný čas vysekla Stoklasovi poklonu i hlasující jménem Věrka: „Perfektní chlapík. Konstruktivní, cílevědomý politik, mající věcný přístup k řešení problémů, ale také se smyslem pro humor. Více takových!“ Že by tyto dámy v té době ještě neznaly Stoklasovu podnikatelskou pověst?
Až na třetím místě tohoto celorepublikového žebříčku přitom pro ilustraci figuruje jméno současného populárního premiéra Jana Fischera. Průměrnou známku má 2,7. Až pátý je pak rovněž poměrně oblíbený ministr financí Eduard Janota s průměrným hodnocením 2,8. Na opačné straně žebříčku popularity s celkovým hodnocením 5 je Tomáš Vandas z Dělnické strany. Druhý od konce je Milan Jančík, mnoha aférami známý starosta Prahy 5, který si vysloužil průměrnou známku 4,9.
Od třetí nejhorší pozice už se ale na webu denikpolitika.cz začínají objevovat známá jména z ostravské sociální demokracie, se kterými se Stoklasa takzvaně nemusí. „Bronzový“ je v této tabulce náměstek primátora Vojtěch Mynář, rovněž s průměrným hodnocením 4,9. Mezi dalšími „propadlíky“ jsou zastupitelé centrálního ostravského obvodu Michal Kubíček a Michal Bayer či náměstek primátora Zdeněk Trejbal.
Odejdi ze strany i funkcí, vyzývají Stoklasu politici
Pozoruhodné je, že ve zcela shodných dnech a časech, kdy od svých příznivců a příznivkyň dostával Jan Stoklasa samé jedničky, oni si vysloužili pětky. Jen lehce zlepšila například Mynářův celkový průměr už zmíněná Milča, která dala náměstkovi primátora trojku. Bayer od ní, stejně jako od Věrky, dostal pětku.
„O existenci webu denikpolitika.cz jsem vůbec nevěděl, netuším, kdo tam hlasuje. Jsem ale v šoku, že na pana Stoklasu vypluly v Deníku na povrch takové věci. Dostává nás to jako sociální demokracii do špatného světla. Občané už se mě na něj ptají. Jeho členství v ČSSD se musí řešit,“ vyjádřil se k tématu Vojtěch Mynář.
K odchodu z rady kraje a minimálně k dočasnému přerušení členství v ČSSD užStoklasu jehospolustraníci vyzývají.Jak už Deník informoval, otevřeně mu tuto výzvu adresoval moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas a ostravský primátor a předseda krajské sociální demokracie Petr Kajnar. Stejného mínění je i první náměstek hejtmana a šéf ostravské ČSSD Miroslav Novák.
„Osobně jsem panu Stoklasovi sdělil, že by měl přerušit aspoň dočasně, do vyšetření celé této kauzy, členství v ČSSD. Stejně tak by měl rezignovat na funkce, které mu vyplývají z působení v zastupitelstvu města a kraje,“ uvedl Novák s tím, že pokud tak Stoklasa sám neučiní, bude navrhovat jeho vyloučení na městské konferenci strany.
Významné funkce Jan Stoklasa zastává také na radnici obvodu Moravské Ostravy a Přívozu. Je zde členem zastupitelstva, předsedou kontrolního výboru či členem investiční komise. Měl by opustit i tyto posty? Starosta obvodu Miroslav Svozil (ODS) míní, že by to měli posoudit sociální demokraté. „Je to složité – pan Stoklasa je sociální demokrat, a tato kauza je tedy záležitostí této strany. Já se nehodlám míchat do jejich vnitrostranických věcí. Pokud oni usoudí, že by měl posty v rámci našeho obvodu opustit, budeme o tom s nimina základěkoaliční dohody jednat,“ vyjádřil se starosta Svozil.
Jan StoklasaDeníku aninadálenezvedal telefon. O jeho další budoucnosti v sociální demokracii jednala ve čtvrtek vpodvečer moravskoostravská místní organizace ČSSD.
Stoklasa by asi překonal i Obamu
V kauze podezřelých podnikatelských aktivit Jana Stoklasy (ČSSD) upozornili čtenáři Deníku na internetový projekt denikpolitika.cz, na němž mohou občané z celé republiky hodnotit a komentovat činy a postoje jednotlivých politiků.
Jan Stoklasa vychází v tomto projektu jako zcela nejlepší politik v České republice. Kdyby tento web hodnotil politiky na celém světě, byl by se svými známkami určitě i daleko před americkým prezidentem Barackem Obamou. I tak ale nechal pár míst za sebou oblíbeného premiéra Jana Fischera a další těžké kalibry české politické scény.
A zajímavých informací se dá na těchto internetových stránkách „mezi řádky“ přečíst více. Pověstnou náhodičkou asi je, že v do puntíku stejných časech, kdy anonymové vynášejí do oblak solidnost, neúplatnost a celkovou dokonalost Jana Stoklasy, přibyly negativní hodnocení a kritické poznámky Stoklasovým konkurentům z jeho „buňky“ v ostravské ČSSD.
Je těžké podezřívat bez důkazů samotného poslance z toho, že se na webu pod nejrůznějšími jmény chválil sám a nakládal záporné body svým oponentům. Ale úplně objektivní hodnocení to taky asi nebude. Stoklasovi nejspíš chtěli pomoci nějací straničtí podržtaškové a kamarádíčci a přesně podle rčení o tom, že i cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, udělali ze Stoklasy tragikomického hrdinu celého projektu.
(jde o největší z celkem29 přihlášených pohledávek do insolvenčního řízení; uvedené částky jsou zaokrouhlené)
* Komerční banka – 15 milionů korun
* Česká spořitelna – 6,6 milionů korun
* Finanční úřad ve Frýdku-Místku – 1,6 milionů korun
* MVF S. A. (neuhrazené faktury) – 1,2 milionů korun
* Milerba (neuhrazené faktury) – 910 tisíc korun
* Cargo-partner ČR (neuhrazené faktury) – 750 tisíc korun
* ART-SPEED (neuhrazené faktury) – 630 tisíc korun
* TIBA (neuhrazené faktury) – 500 tisíc korun
* Mondi Štětí (neuhrazené faktury) – 320 tisíc korun
* JIP – Papírny Větřní (neuhrazené faktury) – 270 tisíc korun
* ROHTEX GmbH (neuhrazené faktury) – 260 tisíc korun
* Úřad práce ve Frýdku-Místku – 250 tisíc korun
* Forsikom (neuhrazené faktury) – 230 tisíc korun
* ŠkoFIN – 180 tisíc korun
* Česká správa sociálního zabezpečení – 100 tisíc korun
* Společnost pro využití letiště Ostrava-Mošnov (Stoklasa je předseda dozorčí rady této společnosti) – 56 tisíc korun