Velitelský vůz bude nasazován i při rizikových sportovních či kulturních akcích, mimo jiné během technoparty. Významnou roli může sehrát i pří pátrání po osobách.

Jedná se o mobilní monitorovací vozidlo, které v České republice nemá obdoby. „Je vybaveno nejmodernější technikou. Jsme jediní v republice, kteří budeme používat takovéto mobilní monitorovací centrum v tomto provedení,“ uvedl náměstek ředitele moravskoslezské policie Martin Hrinko.

Wi-fi zprostředkuje záběry z okolí


Auto se samostatnou elektrocentrálou je mimo jiné vybaveno GPS navigací a osmi kamerami. Jedna z nich – termokamera – dokáže nalézt živého člověka na800 metrů, objekt na bezmála dva a půl kilometru. Další dvě kamery umístěné na výsuvném hydraulickém stožáru sledují dění kolem v bezprostřední blízkosti samotného auta. „Aby nám například extremisté nechodili kolem vozidla a nepokusili se je nějakým způsobem znehybnit,“ vysvětlil Hrinko.

V zadní části auta je umístěna megapixelová kamera se směrovým mikrofonem. Kromě toho lze použít i čtyři kamery určené k pozorování venkovního prostoru. „Lze je například zavěsit po trase extremistického pochodu. Vozidlo tak může zůstat na místě srazu a přitom sledovat celý pochod. Přenos je zajištěn pomocí wi-fi systému,“ vysvětlil Hrinko. Osádka má k dispozici i další čtyři kamery. Dvě z nich si na přilby mohou umístit zasahující policisté, další dvě jsou určeny takzvaným spotterům v civilu.

Peníze přišly z evropských fondů


„Ve voze je nejmodernější technika, která nám umožní vytisknout všechny záznamy. Pokud uvidíme někoho protiprávně jednat, vyfotíme ho z kamery, která je zoomovací a dokáže přiblížit obličej. Snímek poté vytisknete,“ řekl Hrinko s tím, že policisté pak mohou okamžitě dotyčného identifikovat a zatknout. Auto má také bezpečnostní fólie chránícími před útokem jednotlivců i rozvášněného davu.

Kromě mobilního monitorovacího vozidla převzala moravskoslezská policie i tři další speciály značky Mitsubishi s pohonem 4x4. Jejich celková pořizovací hodnota činila 2,65 milionu korun. Využívány budou zejména v příhraničních oblastech na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Bruntálsku a Opavsku, s nasazením se počítá i na Ostravsku. Unikátní mercedes i trojice mitsubishi byly pořízeny z fondů Evropské unie v rámci Operačního programu příhraniční spolupráce České a Polské republiky pro roky 2007 až 2013.