Peníze, které od studentů škola vybrala, ale velké části z nich dosud nevrátila. Kolika přesně, to není zřejmé, protože zástupci polské školy nejsou zrovna sdílní.

„Na naše jednotlivé dopisy a e-maily nikdo nereaguje. Ale my jsme se rozhodli, že jim peníze ležet na účtech nenecháme. Zatím je nás40 a hledáme další lidi, kteří jsou na tom podobně,“ říká Milan Boháček z Ostravy, který měl jako desítky dalších zájemců do pobočky polské školy v tomto školním roce nastoupit. Studenti proto napsali hromadný dopis, který vedení školy zaslali. Jestli i tentokrát zůstane bez odezvy, jsou připraveni podat hromadnou žalobu s cílem dostat své peníze zpět.

Studenti pokračují na jiných školách


Studenti, kteří měli nastoupit do prvních ročníků havířovské pobočky AHE Lodž, škole zaplatili buď pětistovku, nebo tisíc korun jako zápisné. Někteří z vyšších ročníků měli zaplaceno i část školného. „Slíbili, že nám peníze vyplatí do konce roku 2009, ale stále nic,“ zdůraznil Boháček s tím, že dopis s informacemi a žádostí o pomoc chtějí zaslat i na ministerstvo školství, případně polské zastupitelství.

Problémy studentů začaly loni v září, kdy polské ministerstvo vysokého školství AHE Lodž nepovolilo výuku v zahraničních pobočkách, tedy ani na havířovské Akademii tvůrčího rozvoje, kde studovalo pět stovek lidí. Zrušení školy přitom přišlo docela náhle a v nevhodnou dobu – těsně před začátkem semestru. Otázku, kde budou studenti pokračovat, se už vyřešit podařilo. Nejvíce jich přestoupilo na Vysokou školu podnikání do Ostravy, další přešli na pražskou Univerzitu Jana Amose Komenského s nejbližší pobočkou ve Frýdku-Místku a také v Novém Hrozenkově, část například na kolínskou politologii s pobočkou v Havířově. Jestli a kdy ale dostanou zpět své peníze, je zatím ve hvězdách.

Ministerstvo je mimo hru


Podle mluvčího českého ministerstva školství Tomáše Boušky se studenti ocitli v nevýhodné situaci. Ministerstvo jim ale bohužel pomoci nemůže, protože privátní vysoká škola nebyla česká. „Pobočka AHE v Havířově nebyla akreditována jako česká škola, nýbrž jako podnikatelský subjekt zprostředkovávající výuku zahraniční vysoké školy. Díky tomu také pobočka AHE nepodléhá českému zákonu o vysokých školách. Studentům tedy nemůžeme než vzkázat, aby opatrněji volili zařízení, kterému svěřují své peníze,“ vzkázal Tomáš Bouška, mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vedení polské školy AHE Lodž i jednatelku Akademie tvůrčího rozvoje, která zajišťovala výuku v Havířově, Alžbětu Trojniar, se Deník pokoušel kontaktovat. K problému se však nevyjádřili. Český management školy už byl propuštěn, a tak ani tam už studenti pomoc nenajdou. „Ne všichni ještě dostali zpět zápisné, a to už je únor. Je to nehorázné,“ konstatovala bývalá manažerka školy. Firma, která výuku studentů zprostředkovávala, je nyní v likvidaci. „Ale aby byla zlikvidována, musí se přece vyrovnat se všemi závazky,“ dodala bývalá manažerka.

Vývoj kauzy ČTĚTE ZDE!