Počet HIV pozitivních v České republice vzrostl v loňském roce o158 případů, což je největší nárůst v historii. V Moravskoslezském kraji se virem, který způsobuje ztrátu obranyschopnosti člověka, loni nakazilo15 mužů a jedna žena.

Data o HIV pozitivních evidují moravskoslezští hygienici od roku 1988. Od té doby zaznamenali86 případů HIV pozitivních lidí, z nichž už13 zemřelo.
Podle lékařů z ostravského AIDS centra, které funguje při Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě, je situace alarmující a počet lidí nakažených touto chorobou rok od roku stoupá.

„Lidé podceňují nebezpečí této choroby. Už to pro ně není taková hrozba jako dřív. Spoléhají na úspěšnou léčbu, ale neuvědomují si, že se úplně nevyléčí nikdy. Navíc lidé, kteří jsou HIV pozitivní, to nemají napsané na čele, často to na nich nikdo ani nepozná, o to nebezpečnější to je,“ říká Jitka Kolčáková z AIDS centra a pokračuje: „V poslední době evidujeme stále více případů, kdy lidé, kteří jsou nakaženi HIV, mají nechráněný sex a ohrožují tím své partnery, kteří často ani nevědí, že mají styk s někým, kdo je takhle nemocný,“ vysvětluje Kolčáková, podle které by se mělo opět začít s besedami o AIDS u školáků a dalšími preventivními programy.

Testování je bezplatné


„Nebojím se AIDS, protože vím, jak se přenáší, a dávám si pozor,“ tvrdí osmnáctiletá Alice, která studuje Matiční gymnázium v Ostravě. Na otázku, jestli o každém svém sexuálním partnerovi s jistotou ví, že není HIV pozitivní, odpovídá: „Jistě to nevím, ale přece mu důvěřuji. Myslím si, že bych přece poznala, že je někdo nemocný,“ říká mladá dívka. To se ale mýlí, protože jsou lidé, kteří s touto diagnózou žijí třeba deset let, aniž by na nich okolí pozorovalo nějaké změny.

Podle doktorky Kolčákové se o AIDS přestalo mluvit. „Média se tomuto tématu již příliš nevěnují, lidé z něj nemají už takový strach. Přitom situace je stále horší, a měli bychom udělat vše pro to, abychom v lidech zase vzbudili obavy,“ myslí si Kolčáková.

V ostravském AIDS centru se lidé mohou nechat testovat na přítomnost protilátek proti viru HIV, a to zcela zdarma a anonymně. V loňském roce využilo této možnosti 199 lidí a dalších88 se nechalo testovat v poradně, kterou ve Fakultní nemocnici otevřela Česká společnost AIDS pomoci.