VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAUZA DENÍKU: Radnice straší přemrštěnými nájmy

Ostrava/DISKUSE/ - Radnice centrálního obvodu informovovala provozovatele obchodu se zdravou výživou o razantním zvýšení nájmu. Teď se tváří, jako by nic takového nechtěla. Zakoušela, zda podnikatel přistoupí na její hru?

13.2.2010 54
SDÍLEJ:

Prodejně Zdravé výživy v centru Ostravy hrozí, že ji její majitel bude muset kvůli extrémně zvýšenému nájmu zavřít.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Jako by se nic nedělo, jako by žádná hrozba razantního zvýšení nájmu pro prodejnu zdravé výživy na Nádražní ulici v centru Ostravy neexistovala. Takový postoj aspoň k problematice, na kterou v pátek upozornil Deník, zaujal místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Groll (ODS) spolu s vedoucím odboru bytového hospodářství Tomášem Gebauerem.

Jak jsme už informovali, centrální obvod oznámil na konci loňského roku provozovateli Zdravé výživy Ladislavu Michalíkovi, že mu letos hodlá zvýšit nájem z 212 tisíc na 577 tisíc korun. Tedy na částku, která by pro obchod byla likvidační. Přitom nájem v podobně velké prodejně v sousedství obvod nedávno vydražil za 250 tisíc korun. Zároveň nechce radnice Michalíkovi povolit provoz malé pekárny, ve které vyrábí pečivo vhodné pro lidi s alergií na lepek.

Návrh dokazuje záznam


„S žádným zvýšením nájmu pro tuto prodejnu zatím nepočítáme. Provádíme pouze odbornou analýzu toho, za kolik by se v současnosti mohly pronajímat nebytové prostory v našem obvodu, abychom nebyli obviněni z veřejné podpory. Tato studie však ještě nějakou dobu potrvá. Není v současné době dokončena, a tedy není co aplikovat. Pokud bychom tak učinit chtěli, musela by to schválit rada obvodu,“ vysvětlil místostarosta Gro­ll.

Deník však má k dispozici písemný záznam o jednání z konce loňského října, ve kterém doslova stojí: „Nájemce byl informován o úpravě nájemného od 1. 1. 2010, a to o navýšení ze současné částky 212 808 korun za rok na 577 748 korun za rok, což představuje zvýšení nájemného o 364 940 korun za rok.“ Pod záznamem je za úřad mimo jiné podepsán právě Tomáš Gebauer.

„Nechápu, jak mohou nyní tvrdit, že mi nájem nezvýší, když mi to pan Gebauer jasně řekl. Existuje o tom zápis. Kromě toho mi tehdy v říjnu nabídl, že když na zvýšený nájem přistoupím, uvolní mi možnost, abych provozoval svou pekárnu,“ vyjádřil se k novým tvrzením Michalík a zároveň naznačil, že za víc než dvojnásobný nájem by možná získal povolení pro výrobu bezlepkového pečiva.

Byla to jen zkouška?


Tomáš Gebauer ale nařčení z možného „handlu“ něco za něco odmítl. „Taková slova nepadla,“ bránil se. O možnosti úpravy nájemného byl podle něj nájemce informován z důvodu, že stávající uplatňovaná výše je zhruba na50 procentech cen v místě obvyklých, a je tedy silně podhodnocená. „Na základě zamítavého stanoviska pana Michalíka jsme ale další kroky v této věci nepodnikali. Stejný způsob jsme praktikovali u více našich nájemců. Byla to věc diskuse, zda na to nájemci přistoupí, či nikoliv. Musíme jednat v souladu se smlouvou, a ta nám žádné zvýšení nájemného, vyjma inflace, neumožňuje,“ konstatoval Gebauer.

Celá situace tak ale vypadá, jako by si radnice zahrávala se svými nájemci a zkoušela je, co vydrží a jestli přistoupí na její hru. Kdo se od ní nechá zastrašit, bude platit více, kdo ne, zůstane mu zachována současná výše nájmu…

Zkoušel Vám také centrální, případně i jiný ostravský obvod vnutit vyšší nájemné a čekal na Vaši reakci? Nechali jste se vystrašit a přistoupili na navýšení? Nebo jste nátlak ustáli a máte pro ostatní dobrou radu? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Oba představitelé radnice Moravské Ostravy a Přívozu jsou pak zajedno v tom, že rozšíření stávající prodejny zdravé výživy o výrobnu nepovolí. Její prostory se totiž nacházejí v přízemí bytového domu a nejsou určeny k výrobním účelům, které by mohly tamní nájemníky bytů obtěžovat. „Prioritní je nájemník, aby nebyl rušen. Obchod, jakým Zdravá výživa je, v tomto místě chceme. Nic nad tento rámec. Toto stanovisko nezměníme, přesto se tam podíváme a uděláme si obrázek, jestli by to vůbec bylo možné,“ podotkl ještě Jiří Groll.

Ladislav Michalík potvrdil, že kontrolu z radnice už má ohlášenou na příští týden. Zároveň však upozornil, že provoz malé pekárny život nájemníků nad ním nijak neovlivňuje. „Jsem s těmi lidmi v kontaktu a nikdo s námi nemá problém. Máme kvalitní odvětrávání, filtry, tlumení hluku. Proti tomu, co je slyšet z rušné dopravy na Nádražní ulici, je až směšné, že bychom my způsobovali nějaký hluk,“ dodal Michalík s tím, že uvidí, jestli při kontrole v příštím týdnu zakope s radnicí válečnou sekeru.

Autor: Martin Pleva

Místo události:
13.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 54
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení