Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mittal zahájil projekt odprášení aglomerace

Ostrava /FOTOGALERIE, DISKUSE/ - Recept na zlepšení katastrofálního ovzduší, které stále dusí obyvatele tohoto regionu, ve čtvrtek hledali na společné schůzce představitelé Ostravy a kraje spolu sministrem životního prostředí Janem Dusíkem. Největší znečišťovatel ovzduší v regionu, ArcelorMittal Ostrava, současně zahájil nejvýznamnější ekologické opatření, odprášení spékacích pásů tkaninovými filtry.

19.2.2010 12
SDÍLEJ:

ArcelorMittal Ostrava zahájil nejvýznamnější ekologické opatření, odprášení spékacích pásů tkaninovými filtry.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Pomoci zdejšímu špatnému ovzduší může větší příliv peněz určených na ekologické projekty v tomto regionu. Na tom se shodli během své čtvrteční schůzky čelní představitelé Moravskoslezského kraje a města Ostravy, kteří u kulatého stolu rokovali o palčivém problému s ministrem životního prostředí Janem Dusíkem.

„Vznesli jsme požadavek, aby do kraje mířilo více financí na projekty, které by ovzduší zlepšily. Bez nich problém nejde řešit,“ konstatoval po schůzce s ministrem hejtman kraje Jaroslav Palas. Peníze by podle něj měly jít do všech tří oblastí, které jsou zdrojem zdejšího „nedýchatelna“.

„Velcí průmysloví znečišťovatelé by mohli získat finanční výpomoc od státu pro své investice do nových technologií. Znečištění ovzduší z dopravy by pomohly omezit výstavby obchvatů. Velkým problémem jsou i lokální topeniště. Tady je třeba působit na lidi výchovně, aby topili ekologicky, případně jim přispět na dražší, ale šetrnější vytápění,“ uvedl dále Palas.

Opatření budou společná s Polskem


Podle Dalibora Madeje, náměstka ostravského primátora pro oblast životního prostředí, by bylo v otázce přílivu financí nejlepší, kdyby 80 procent z celkové částky, již odvádějí státu na daních zdejší podniky, mířilo zpět do regionu na ekologické projekty. „Občané města se na nás neustále obracejí s tím, co můžeme pro zlepšení ovzduší dělat. My ale nemáme žádné kompetence současný stav ovlivnit. Pokud by zde zůstávalo více peněz, mohly by se dětem zaplatit pobyty na horách, přispělo by se lidem na lepší topivo. Chceme občanům pomoci, ne jen působit restriktivně,“ vyjádřil se Madej.

Podle ministra životního prostředí Jana Dusíka je výraznější příliv financí na zlepšení ovzduší v tomto kraji otázkou společných dohod a hledání způsobů, jak a na co konkrétně zde peníze dostat. „Chceme, aby peníze z evropských fondů vyčleněné pro oblast životního prostředí byly využity v Moravskoslezském kraji, kde je ovzduší špatné. Budeme proto spolu s krajem hledat řešení, jak tyto finance využít v tomto regionu,“ poznamenal Dusík s tím, že celkem je v operačním programu k mání16 miliard korun a velká část z této částky by měla jít právě do ovzduší.

Dalším krokem ministra v řešení této problematiky bude i jednání s Polskem, které je naplánováno na březen. „Budeme diskutovat o tom, jak přistupují ke zlepšování ovzduší, abychom naše a jejich opatření mohli kombinovat. Zkusíme se vzájemně domluvit na společných regulačních opatřeních. Vzduch totiž nezná hranice,“ dodal Dusík.

Mittal sníží prašnost na třetinu


Sedm fotbalových hřišť by zakryla látka, která bude zachytávat prach z provozu spékání železné rudy v kunčické huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Takzvaná aglomerace bude díky tkaninovému filtru vypouštět do ovzduší o70 procent prachu méně oproti současnému stavu. „Investice do snížení ekologické zátěže jsou pro nás prioritou. Důkazem je i tento projekt za téměř miliardu korun,“ uvedl generální ředitel AMO Augustine Kochuparampil s tím, že technologie tkaninových filtrů byla vybrána na základě konzultací s odborníky z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

„Můžeme veřejnost ujistit, že odprašovací systém, který nainstalujeme, patří k nejmodernějším na světě. Technologie je odzkoušena a můžeme zaručit, že opravdu přinese snížení emisí o70 procent,“ vyjádřil se při slavnostním zahájení výstavby odprášení Rüdiger Magraf, ředitel dodavatelské společnosti Lühr Filter.

Nejzazší termín zahájení provozu odprášení aglomerací je konec příštího roku. Podle Petra Baranka, ředitele AMO pro životní prostředí, sníží tkaninové filtry celkové množství hutí vypouštěného prachu z dnešních 1540 tun za rok o minimálně 260 tun za rok. „Je to výborný projekt z hlediska zlepšení ovzduší v tomto regionu,“ hodnotil ekologickou investici AMO ministr životního prostředí Jan Dusík. Zahájení výstavby odprášení aglomerace ocenil také náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej. „Spokojen však budu, až to bude hotovo a uvedeno do provozu,“ podotkl.

>> Co je aglomerace?

Provoz aglomerace vyrábí aglomerát jako jednu ze složek kovonosné vsázky vysoké pece pro výrobu tekutého surového železa. Vstupními surovinami jsou drcené prachové rudy s obsahem kysličníků železa, koksový prach jako palivo a drcený vápenec jako pojivo. Promíchaná směs se sype na aglomerační pás ve zhruba čtyřiceticentimetrové vrstvě a zapaluje se pomocí plynových hořáků. Hořící koksový prach vyvolává teplotu až 1450 stupňů, při které dochází ke spečení směsi a vytvoření kusového aglomerátu. V průběhu řady chemických reakcí kromě aglomerátu vznikají rovněž plynné produkty (spaliny) a prach.
>> Jak fungují tkaninové filtry?

Spaliny z aglomerace přecházejí přes elektrostatické filtry do další komory se stovkami drátěných trubic, které jsou z vnější strany obaleny speciální textilií. Spaliny jsou prosávány z komory do trubic a prachové částice jsou zachyceny na povrchu této tkaniny. Jakmile je tkanina pokryta vrstvou prachu, proudem tlakového vzduchu dochází k jeho oklepnutí z povrchu tkaniny. Prach spadne do dolní kónické části komory a odtud se odvádí do zásobníku a pak k likvidaci. Vyčištěné spaliny, které projdou vrstvou tkaniny, jsou s minimálním obsahem prachových částic odsávány do komína. Výrobce garantuje bezproblémové dosažení obsahu prachu pod 20 mg/m³.
>> GLOSA BŘETISLAVA LAPISZE

Pozor, smog aneb Na co jsou bílá prostěradla

Dejte šanci míru, Proletáři všech zemí, spojte se, Plány (doplňte si podle toho, kterou pětiletku případně pamatujete) nejen splníme, ale i překročíme. V letech, kdy jsme tyto slogany slýchávali, se sice z komínů kouřilo ostošest, ale na dodržování limitů se raději skoro nikdo neptal.

Už dvacet roků se člověk může zeptat na téměř všechno, ale v případě ovzduší v našem kraji mu to moc platné není. Dostává totiž hlavně přes zimu stejnou odpověď, spíše varování: Ve vzduchu je hodně polétavého prachu. Omezte pohyb ve venkovním prostředí. Když to jde, tak ven raději nevycházejte. A to přesto, že slova o životním prostředí, respektive jeho ochraně člověk slyší na každém kroku. Vyhlašují se také různá regulační opatření, zaznívají výzvy, posílají se otevřené dopisy.

Výsledek? Stále více lidí, aspoň v průběhu této smogové zimy mi to tak připadá, už na otázku, jak se dýchání špinavého vzduchu v našem kraji vyhnout, zná jen jednu odpověď: odstěhovat se jinam.

Těm, co chtějí zůstat, si jako životem poučený optimista netroufám nalévat povzbudivá slova. Spíše mě napadá historka s dosti černou pointou. Na otázku učitele branné výchovy, jak by ses měl chránit, kdyby na naši socialistickou zem zaútočili imperialisté atomovkou, mi přes půl třídy napovídal jeden ze spolužáků vtipem, který slyšel doma: „Prý je nejúčinnější, když si navlečeš bílé prostěradlo a pomalu půjdeš ke hřbitovu.“
Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!

Autor: Martin Pleva

Místo události:
19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Ostravě. Na fotografii Lubomír Zaorálek, který přijel volit do Základní školy Jana Šoupala v Ostravě-Porubě.
14

OBRAZEM: Lídři krajské kandidátky ANO a ČSSD odvolili v pátek

Utkání 1. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - Aukro Berani Zlín, 8. září v Ostravě.

Špatná zpráva pro Vítkovice! Dej bude chybět až tři měsíce

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Parlamentní volby odstartovaly v pátek ve 14 hodin. Ve Štěpánkovicích u toho nechyběl ani žokej Marek Stromský se svou manželkou Janou.  

Obránce Baníku Šindelář: Jaký je recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz

/ROZHOVOR/ Stopera fotbalového Baníku Ostrava Martina Šindeláře čeká v pátek večer souboj proti nedávným spoluhráčům.

AKTUALIZUJEME

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Dopravní komplikace způsobila v Ostravě nehoda dvou osobních automobilů na ulici 28. října v úseku nad Vodárnou.

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

Materiál k výrobě pušek a tanků použili architekti David Kotek a Petr Kundrát k připomenutí obětí obou světových válek v Porubě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení